Испания е сред европейските страни, които потребяват най-много енергия. Страната обаче не успява и то в значителна степен да покрива нуждите си, което показва колко важно е за нея да засили връзките със съседки като Франция, отбелязва AFP.
През 2013 г. нейните 46,5 млн. жители са изразходили 118,6 млн. тона петролен еквивалент, показаха най-нови данни на Министерството на промишлеността. Това нарежда Испания след Германия, Франция, Великобритания и Италия, сочи статистиката на Евростат.
Мадрид е силно зависим от вноса, като той представлява 71% от енергийното потребление спрямо 53% средно за ЕС.
Също като съседите си, Мадрид внася почти целия петрол и природен газ, от които се нуждае. Петролът обхваща над половината от енергийния разход на Испания, а газът – близо 18%, според промишленото министерство, пораждайки търговски дефицит от 41 млрд. евро, пише БТА.
Алжир е най-големият доставчик на природен газ за Испания чрез подводен газопровод в Средиземно море.
Днес френският премиер Манюел Валс ще открие в Перпинян, Испания, високоволтов далекопровод с напрежение 1400 мегавата, който ще удвои капацитета на връзката между Франция и Испания.
След това ще се срещне с испанския си колега Мариано Рахой в Пералада, от другата страна на границата.


Почти 19 години работа за собствен дом: Къде в Европа жилищата са най-недостъпни?
Кои са най-опасните храни на крак през лятото
Стоянович: Храним се по начина, по който мислим - с отпадъци
Рекордните жеги в Европа водят до ръст на животозастрашаващите спешни случаи
Калфин: Бюджетът не носи изненади, плащаме цената на години безотговорно управление
Историята се повтаря в Америка, част 4
Историята се повтаря в Америка, част 3
Историята се повтаря в Америка, част 2
Историята се повтаря в Америка, част 1
Вучич обяви, че ще подаде оставка, за да помогне на партията на изборите
Fiat 500 Coupe Zagato: Уникатът, който изпревари времето си
Toyota превръща „стария“ RAV4 в офроудър
Citroën превърна C3 Aircross в подводница на колела
Изненада: Ford оглави класация за качество
Китайските производители отнеха големия коз на японците
1430 за загинали, над 50 000 са в неизвестност след земетресенията във Венецуела
Димитър Манолов: Това е бюджет на инерцията
Николай Василев към властта: Некадърност, страх и мързел! Изхвърлете този бюджет
7 знака, че живеете в „тих развод“
преди 11 години Ще помоля някой да редактира текста. напрежението не е във ватове, а във волтове но, след като са написали 1400, вероятно, иде реч за мощност, като основен параметър при проектирането на далекопроводи. напрежение в мегаволти за пренос-едва ли та, моля, обърнете внимание.Иначе, нали Испания беше лидер във ВЕИ-технологиите та...Абе, какво ли се е объркало при амигосите? отговор Сигнализирай за неуместен коментар