Украинската компания "Нафтогаз" е подала чрез Европейската енергийна общност* жалба в Европейската комисия (ЕК) срещу разширението на "Северен поток". Това става ясно от съобщение на сайта на международната организация.
Жалбата е свързана с опасенията, че проектът нарушава европейските правила.
Разширяването на "Северен поток" среща съпротива сред редица държави от Европейския съюз (ЕС). По искане на Италия темата беше обсъдена по време на последното редовно заседание на Съвета на ЕС, което се проведе през декември.
Тогава лидерите на европейските държави се съгласиха, че проектът ще бъде анализиран задълбочено, както и че всички инфраструктурни проекти в ЕС трябва да отговарят стриктно на европейските правила.
Председателят на Съвета Доналд Туск изказа своето мнение, че разширението на "Северен поток" не само не отговаря на правилата, но и ще повиши зависимостта на ЕС от руски газ и ще навреди на развитието на европейския енергиен пазар.
*В Европейската енергийна общност членуват страните от ЕС и съседните държави, като целта е да бъде създаден интегриран паневропейски енергиен пазар.
Организацията беше създадена по време на среща в гръцката столица Атина през октомври 2005 г., а подписаните тогава договорки влязоха в сила година по-късно.


Рубио: България беше сред полезните за САЩ съюзници в НАТО по време на войната с Иран
Срещата с Тръмп даде на Си Дзинпин нещо, за което отдавна копнееше
Министър Ивкова: Онкологичният скрининг, като метод за вторична профилактика, е сред приоритетите ми
Ще поскъпнат ли самолетните билети в Европа заради кризата в Иран?
ЕС активно ще следи разпространението на хантавируса
Квантови сензори в Космоса ще са следващата революция в прогнозата за времето
В. Панев: Инфлацията може да се овладее с намаляване на паричното предлагане
Корейският фондов пазар е в плен на спекулативна мания
Лагард: Намираме се в повратен момент за реформирането на ЕС
Завръщането на Тръмп води до отлив на $3 млрд. китайски инвестиции във ВЕИ
Renault иска 10 години без нови правила за достъпните коли
Honda показа два нови хибридни модела
Мотоциклет с V8 двигател от Ferrari беше продаден за 500 000 долара
Китай изгражда най-големия зимен полигон за електромобили
Обслужване на AMG One с пробег 185 км излезе колкото нов SUV
Нов украински прехващач може да подсили отбраната на Европа
DARA и "Бангаранга" са на финал на Евровизия
Денисиньо е новият шампион на Hell’s Kitchen, грабна 50 000 евро
Еврото, цените и властта: Накъде върви държавната намеса?
Сериалът "Тед Ласо" променил живота на Хада Уодингам


преди 10 години Инвестор това е Цензура. Да триете думата ред***кция? да живее ред***кцията!! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години ИнджИнерино, каква точно изгода щеше да има Татковината ни? Евентуално след 22(двадесет и две) години да започне да получава такси? Срокът беше фиксиран, защото така се покрива заемът от "Газпром", за построяване на тръбата. А "евентуално" защото в последната редакция такси се плащаха в зависимост от количеството на транзита. Аз по-ограничен човек от тебе не съм срещал. Честна комсомолска! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години По тая логика за българския народ ше е най изгодно нищо да не се прави , щот и нищо няма да се открадне ! Шапка ти свалям ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години И колко е изгодна за България казваш? Ти договор за Южен поток видял ли си ? Няма и да видиш ? Продължавай да плачеш за него. От Южен поток спечелиха само хората които го подписаха ... защото си взеха комисионните. Мислиш ли , че потока ако беше изгоден за нас - плащащите данъци баламурници - управляващите нямаше да го изкарат на светло договора и да се бият в гърдите колко хубав договор са подписали. "ing5rov" - всичко което е скрито от очите на "масите" и е засекретено и не се показва е ...една крадлива далавера която ТИ, АЗ и децата ни ще плащаме. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години От такава изгодна за построяване на газопровод ситуация , може да се откаже само България ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар