Европейската комисия (ЕК) “помилва“ Испания и Португалия, въпреки нарушението на фискалните правила в Европейския съюз (ЕС), съобщава Financial Times. Институцията отложи решението си за налагане на санкции на двете страни заради неизпълнение на препоръките, част от процедурата „Европейски семестър“ за идентифициране на дисбалансите в икономиката.
В момента Португалия е в групата на държавите с прекомерни дисбаланси, където е и България. Испания е в групата на държавите от ЕС с умерени дисбаланси.
Председателят на ЕК Жан-Клод Юнкер подчерта, че решението на ЕК е свързано с политическите сътресения в двете страни. Конкретно за Испания дискусиите за евентуална санкция ще бъдат подновени след извънредните избори в страната, които ще се проведат на 26 юни.
И двете страни получиха по още една година, в която да се опитат да сведат бюджетните си дефицити към европейските изисквания.
Икономическият еврокомисар Пиер Московиси коментира, че не е точният икономически и политически момент за вземането на наказателни решения за Испания и Португалия. Той обаче посочи, че нови обсъждания по този въпрос ще започнат през юли.
В докладите си за двете страни ЕК подчертава, че Мадрид и Лисабон не са предприели адекватни мерки за справяне с бюджетните дефицити. Според изданието само намесата на Юнкер ги е спасила от налагането на санкции.
През миналата година Португалия отчете бюджетен дефицит от 4,4% от БВП, което е с 1,7 процентни пункта над заложената цел. В Испания дефицитът достигна малко над 5% при цел 4,1%. За тази година дупката в хазната трябва да се свие до 3%, но отсега е ясно, че това няма да бъде постигнато.


ЕС губи близо една четвърт от пречистената вода заради течове
НАП и КЗП отчетоха близо 38 хиляди проверки за спазването на закона за еврото
Българската индустрия се разминава с европейския ръст: производството спада с 2,6% за година
ИПИ: Малко специалисти по здравни грижи работят в някои общини във Варненско
Затъмнението с българска следа: как МиГ-21 се превърна в летяща обсерватория
Големите корпорации купиха политическо влияние. Сега идва сметката
Уорш има по-сериозни проблеми от трудното начало във Фед
Все повече страни забраняват социалните мрежи за деца - но има ли ефект?
SpaceX премина първата забрана за продажба на акции с рали от $500 млрд.
Найджъл Фараж очаква лесна победа, но умората от него расте
Mercedes-Maybach S680, направен за ЛеБрон Джеймс, се продава
Изпреварил времето си: Пророческото семейно комби на Ford
Защо шофьори на BMW не дават мигач
Роботите на Hyundai правят чудеса при паркиране
Защо производителите крият дръжките на задните врати
Никълъс Холт ще изиграе самовлюбения проф. Локхарт в новия "Хари Потър"
5 рецепти за домашни препарати за почистване
Парис Хилтън показа как прекарва лятото си с децата
Заради заплахата от Путин: Германия дава безпрецедентни правомощия на шпионите си
преди 10 години Ей за това няма да се оправи ЕС. Правилата важат избирателно и се прилагат от време на време. отговор Сигнализирай за неуместен коментар