Находките на газ в източните части на Средиземно море ще имат значително въздействие в региона, въпреки че по световните стандарти те са относително малки. Това е записано в анализ на Atlantic Council.
Новите полета, които са в териториалните води на Кипър, Египет и Израел, имат потенциал да създадат нови икономически връзки, както и да развият регионалното сътрудничество.
Находищата ще бъдат разработени спрямо нуждите на пазара, но тяхното развитие ще бъде подхранено още и от политиката и опитите за разчертаване на регионалната карта на влияние.
Сред най-потенциалните полета в региона са израелското "Левиатан" и кипърското "Афродита", е записано още в анализа. И двете страни обмислят начините за разработването им и износа на природен газ. В идеалния случай това би било възможно чрез газопроводи през територията на Турция.
Опитът за преврат в страната обаче най-вероятно ще стане причина да се потърсят алтернативи. Една от тях е пренос чрез терминали за втечнен газ. Това ще даде възможност и на Гърция да се включи в играта при транзита на газ от региона към Европа. Атина вече нееднократно вече заяви интерес да бъде разпределителен център на природния газ.
Връзките между Израел и Турция могат да се затоплят именно благодарение на природния газ. Турската икономика е една от бързо развиващите се в региона и нуждите от суровината растат. Освен това Анкара се опитва да намери алтернативи на руския внос, особено на фона на заплахата, че Москва ще спре транзита през Украйна през 2020 година. Турция получава около половината от руския газ именно през това трасе.
Ситуацията с Кипър е много по-деликатна, заради т.нар. Кипърски проблем. Никой не би свързал официално подобно преговори, но пък природния газ може да се превърне в катализатор на решение за разделението на острова, търсено вече няколко десетилетия.
Кипър и Израел имат потенциал да добиват общо около 25 млрд. куб. метра природен таз годишно. Това представлява около 1/6 от вноса на руски природен газ в момента.
Египет също е значим фактор в източната част на Средиземно море що се отнася до природния газ. Находищата са достатъчни за страната да покрие собствените си нужди, както и да изнася суровина чрез терминалите за втечнен газ.


Мъж скочи от тераса и почина на място
Демерджиев: Има достатъчно доказателства за повдигане на редица обвинения по случая „Баба Алино“
Утре е обявен код за опасно горещо време в цяла България
Утре и на 4 юли предстои придвижване на военна техника по републиканските пътища
От 1 август допълнителни лаборатории ще изследват пробите на шофьорите за наркотици
Манчестър на Анди Бърнам е градоустройствен урок за Лондон
Изкуственият интелект може да оскъпи живота ти, без да разбереш защо
Европа има 6 млрд. причини за нов налог върху купувачите в интернет
Без дипломация, моля, ние сме американци
Европейските оръжейни компании са пред нов фронт от проблеми
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Mercedes поиска от служителите си повече работа за... без пари
Toyota Classic - най-рядката кола на марката с дизайн от 30-те
Арестуваха войника, заплашил Путин с преврат
И Бонев разкритикува бюджета: Вероятн оставени много капани, които в момента щракват
Най-накрая: Демерджиев обяви, че ще има нови лаборатории за изследване на кръвни проби
Нинова за Радев: Обеща да не вдига данъците, а ги вдигна - хората ще обеднеят
Месечна прогноза: Очаква ни парещ юли, температурите стигат 40°С
преди 9 години И то щото не са дупчили още ;) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години май само Ватикана не откри газ :):) отговор Сигнализирай за неуместен коментар