Хърватия, Черна гора и Босна и Херцеговина също си осигуриха достъп до газ от Азербайджан. Това ще стане чрез връзка между Трансадриатическия газопровод (TAP) с Йонийско-адриатическия газопровод (IAP).
Меморандум за сътрудничество относно реализацията на IAP беше подписано в края на миналата седмица в Хърватия, става ясно от публикация на сайта на проектната компания на TAP.
Споразумението за новия газопровод, заедно с връзката IGB между България и Гърция, е от ключово значение за изпълнение на целите за диверсификация и сигурност на газовите доставки в Южна Европа, допълват от компанията.
Плановете предвиждат изграждането на нов газопровод от град Фиер в Албания, през територията на Черна гора, Босна и Херцеговина до Сплит в Хърватия. В Хърватия тръбата ще бъде свързана със съществуващата газопреносна мрежа.
Дължината на новото съоръжение ще бъде 516 километра, а капацитетът му е около 5 млрд. куб. метра годишно.
Строителството на TAP започна през май. Газопроводът е част от Южния газов коридор, по който ще бъде доставян природен газ от находището „Шах Дениз II” в Каспийско море до Европа. Очакванията са първите търговски доставки по Южния газов коридор за Турция и Грузия (чрез TANAP) да бъдат реализирани през 2018 година. В началото на 2020 година газ от Азербайджан ще бъде доставян и в ЕС.


Адм. Ефтимов: Няма преднамерени действия срещу България
ВМС отбеляза във Варна 147-ата годишнина от създаването си
Украйна: Не сме насочвали умишлено дрон към България
Седмичен хороскоп 10 август - 16 август 2026
Полицията във Варна излезе с призив и съвети към плажуващите
Иран изисква оттеглянето на САЩ, за да отовори Ормузкия проток
История за два пазарни балона, определящи трети
Водородната икономика е в упадък, но не е мъртва
Тръмп допринася за златна ера на възобновяемата енергия в САЩ
Израелската индустрия се сблъсква с недостиг на чужди технически експерти
В Китай пресъздават забранени класически автомобили
Този нов SUV на Nissan може да пристигне в Европа
Домашният контакт губи от станция на стената при зареждане
Кой губи най-много от нашествието на китайските марки
Новата платформа на Honda ще се прави от индийци
Чудотворната хавайска икона на Света Богородица днес е в Монтана
Ограничено е движението по „Тракия“, „Струма“ и през Кресненското дефиле
Евростат: Българският мъж работи най-малко в ЕС, холандецът бичи 10 години повече
Днес по-хладно, гръмотевични бури и градушки на места
Идеи за релакс за заети жени