На 19 юни в Брюксел ще се проведе първата официална среща, свързана с активирането на чл. 50 от Договора за ЕС от страна на Великобритания, съобщават от Европейската комисия. Срещата беше насрочена след разговори между двамата водещи преговарящи от двете страни – бившия комисар по въпросите на вътрешния пазар Мишел Барние и британския министър Дейвид Дейвис.
Първата тема, която екипите на двете страни ще обсъдят, е свързана с правата на европейските и британските граждани след излизането на Великобритания от ЕС. В дневния ред на срещата е дискусия по отношение на границата между двете Ирландии.
Преговорите ще се водят открито и документите ще бъдат публични, гарантираха преди време от Европейската комисия. Във връзка с този ангажимент беше създадена и специална страница, на която всеки може да се запознае с постигнатото досега. На сайта вече са публикувани първите опорни точки, на които ще се опрат Барние и Дейвис в разговорите си за Brexit.
Темата за Brexit ще бъде водеща на Европейския съвет, който ще се проведе на 22 и 23 юни в Брюксел.
Британският премиер Тереза Мей подаде заявление за желанието на Лондон да напусне ЕС в края на март. Досега обаче официалните разговори във връзка с това не са започнали. Една от причините бяха и предсрочните избори, които се проведоха в Обединеното кралство на 8 юни.
Консерваторите изгубиха своето мнозинство в парламента след изборите и сега все още се водят преговори за съставянето на кабинет. В Европейския парламент вече коментираха, че политическото положение във Великобритания носи несигурност за преговорите за Brexit.
Темата за Brexit можете да следите тук


Варна подобри 72-годишен температурен рекорд днес
Стрелба в Германия: Петима са убити (ВИДЕО)
Отложиха ремонта на пътя Варна-Бургас
„Български пощи“ въвежда такси за обмяната на левове в евро
Али Юзеир в опасна битка с ирландец по пътя към SENSHI Grand Prix титлата
САЩ и Иран се готвят за нови преговори в Доха след прекратяването на атаките
Shadow AI: Невидимият риск, който вече е в почти всяка компания
Microsoft изпраща най-лошия си месец от десетилетия
Ефектът от повишения рейтинг на българския капиталов пазар ще се усети догодина
Данъкът за милиардерите в Калифорния и голямото решение на Гавин Нюсъм
Най-странният автомобилен клаксон е измислен от филмово студио
Новото Audi Q7 дебютира в България
12-годишно момиче спря аварийно кола и спаси майка си на магистрала "Струма"
Пет легенди, които промениха автомобилния спорт
Lada 2105 на 45 години се продава за 63 000 евро
Али Юзеир в опасна битка с ирландец по пътя към SENSHI Grand Prix титлата
Арестуваха един от най-издирваните босове на мафията в Калабрия
Какво е състоянието на публичните финанси в България?
От Белгия: България предлага добро съотношение цена - качество в туризма
Обмисля се да се криминализира незаконното строителство