Френският президент Еманюел Макрон заяви, че Турция остава жизненоважен партньор на Европейския съюз (ЕС) и отношенията с нея трябва да се поддържат дори ако страната се отдалечи от пътя на ЕС, става ясно от интервю на президента за гръцкия вестник Kathimerini, публикувано в четвъртък.
Високопоставен представител на Турция в същото време заяви, че страните членки на ЕС трябва да решат дали искат Турция за страна членка, макар че има усещане, че „те вече не искат брак, а съжителство“, предава Ройтерс.
Коментарите на френския президент идват след изявлението на германския канцлер Ангела Меркел по време на телевизионен дебат в неделя. Тогава Меркел заяви, че ЕС трябва да спре преговорите за членство на Анкара.
„Турция наистина се отдалечи от Европейския съюз през последните месеци и се държи абсолютно недопустимо по начини, които не могат да бъдат пренебрегнати“, казва Макрон в интервюто.
„Искам обаче да избегнем раздяла, защото тя е жизненоважен партньор в много кризи, пред които сме изправени, най-вече предизвикателството с мигрантите и терористичната заплаха“.
ЕС се стреми да запази сделката с Турция по масовата миграция на лица от конфликтни зони през страната. Анкара обаче преди е поставяла под въпрос искреността на ЕС по поддържането на своята част от споразумението.
Отношенията между Анкара и Европейския съюз се влошиха след провалилия се опит за преврат в Турция през 2016 г., последван от арести и репресии срещу десетки хиляди в страната.
Турция, която подписа споразумение за асоцииране с ЕС през 1963 г., започна официални преговори за присъединяване към съюза през 2005 г. Няколко страни членки обаче, включително Франция, се противопоставят на разговори по определени теми, поради което само 16 от общи 35 преговорни глави са били отворени досега.
Пред репортери в Париж турският посланик повтори думите на президента Ердоган, че ЕС трябва да вземе решение по членството и отхвърли всяка идея за алтернативно „специално партньорство“.
„Интегрирането на Турция в ЕС сега не е турски въпрос, а европейски. Разбира се, оставаме с впечатлението, че сме измамени“, казва Исмаил Хаки Муса в Париж.
„Те вече не искат брак, а съжителство. За привилегировано партньорство е твърде късно и Европа сега трябва да бъде честна и откровена“.
Връзката на Турция с Франция не е толкова лоша, колкото с Германия, но отношенията са под натиск сред ареста на френски журналисти в страната.
Муса заяви, че Макрон и Ердоган са поискали съответните си министри на вътрешните работи и правосъдието да намерят решение на проблема.
„Трябва да намерим решение, без да разваляме устоите на турската система“, заяви той.
Френският министър на външните работи ще бъде на посещение в Анкара на 14 септември.
Макар че Макрон се опитва да не вбесява Ердоган, откакто пое поста, в отговор на въпрос в интервю от миналия месец за това колко трудно е да бъдеш на световната сцена, Макрон все пак нанесе лек удар срещу турския президент.
„Аз съм онзи, който трябва да говори с Ердоган на всеки 10 дни“, каза той за Le Point.


Район във Варна остава без вода днес
Варненски митничари задържаха голямо количество алкохол и тютюневи изделия
От ПСС предупреждават, че условията в планините ще се влошат днес
Двама нови депутати се заклеха в Народното събрание
Община Варна обсъди разширяването на сътрудничеството с Виетнам
Росен Георгиев, Dev.bg: IT секторът е в плато, AI замени младшите кадри
Пазарът на облигации подценява риска от по-устойчива инфлация
Уил Брюи: От известно време United Therapeutics работят в бъдещето
Varda ще тества производство на лекарства в микрогравитация
Британската икономика започна 2026 г. силно, но се задават рискове
Архитектът на електрическата революция напусна BMW след 35 години
Какви слабости крие Toyota RAV4 (XA40)
Euro NCAP алармира за опасен дефект в популярен китайски модел
Таен код в Dacia спасява човешки животи
Mercedes вкарва над 144 000 автомобила в сервизите заради гаснещи табла
ПП след изборите: Богдан Богданов за грешките, реформите и цените
Ново огнище на менингит в Рединг, студент почина
Задържаха двама, откраднали 500 евро от румънец
Млада жена на тротинетка е блъсната на пешеходна пътека в Пловдив