Германският водещ индекс Dax покори нова рекордна стойност в началото на сесията в сряда от 12 976,24 пункта – най-високото равнище в неговата почти 30-годишна история, предава DPA.
Основните индекси на повечето водещи фондови борси в Европа обаче се понижиха в началото на търговията в сряда, предава MarketWatch, след като инвеститорите правят пауза след вчерашното повишение на котировките на фона на малкото важни икономически новини, очаквани днес. Изключение прави балансът по плащанията през второто тримесечие и оборотът на търговците на дребно в еврозоната през август.
В САЩ пък днес се очакват данните за новите работни места, създадени от частния сектор през септември, и данни за активността в сектора на услугите.
В Париж индексът САС 40 се понижи леко с 0,07 на сто и малко след началото на сесията бе на равнище 5363,64 пункта.
Лондонският FTSE 100 се понижи с 0,05 на сто до 7464,57 пункта.
Някои анализатори във Франкфурт очакват бърз тест в рамките на днешния или утрешния ден на нивото от 13 000 пункта. Те се уповават на натиска за покупки, независимо от това, че германският индекс тласка акциите нагоре. Освен това и фючърсите върху американските индекси и вчерашните рекорди там също повишават настроението.
„Ако тази граница бъде мината, пазарът ще има инерция, а нови купувачи биха го вдигнали бързо до нови висоти“, пише анализаторът Милан Чуткович от AxiTrader. По думите му пазарите все още се намират в късната фаза на цикъла на бума, който продължава осем години.
От началото на годината Dax отчита ръст от 13 на сто, а от началото на възхода през март 2009 г. индексът е утроил стойността си.
В понеделник независимо от влошеното настроение заради референдума за независимост в испанската провинция Каталуния германският бенчмарк се повиши с 0,6 на сто до 12 902,65 пункта – рекордна до тогава стойност. Настроението на инвеститорите бе подобрено и от слабото евро, което днес поскъпва леко с 0,1 на сто до 1,1751 долара.
*Данните са актуални към 11:40 българско време.


Връчиха наградите „Доброволец на годината“ във Варна
19-годишен шофьор кара с 300 км/ч в София (ВИДЕО)
Призът „Спортист на Варна“ ще бъде връчен на 16 декември
Никола Цолов стартира от първа редица в Абу Даби
САЩ: Европа рискува да бъде заличена, ако не се промени
Българската икономика нараства стабилно през третото тримесечие на 2025 г.
Природните бедствия са довели до силен ръст на имуществените застраховки у нас
ЕС търси Меркосур, за да се конкурира със САЩ и Китай, но предлага малко
Турската лира остава стабилна, а икономисти очакват ново понижение на лихвите
Бизнесмен организира погребение за късметлийската си кола
Уникална Toyota Mega Cruiser от 1996 година отива на търг
Tesla намали цената на Model 3 в Европа
Рембранд, Вермеер или Ван Гог – изберете сами
Audi готви още една изненада
В Китай: Брижит Макрон посети гигантска панда, родена във Франция
Трима са загинали при катастрофа край търговищкото село Дралфа
Протестите разклащат управлението, но не и твърдите електорати на ГЕРБ и ДПС
Джигитът, карал с 300 км/ч на Околовръстното, е открит в чужбина