Лондон не може да игнорира руската намеса в избори по света, руските действия в Украйна или преследването на хомосексуалистите в Чечения. Това заяви британският министър на външните работи Борис Джонсън на пресконференция с руския си колега Сергей Лавров след срещата им днес в Москва, предаде Ройтерс.
По думите на Джонсън има много доказателства за руска намеса в изборите в Германия, САЩ и други страни.
"Хората искат изборите да са свободни и демократични, без външна намеса. Сигурен съм, че Сергей Лавров също ще подкрепи този вид избори. За жалост има много доказателства за руска намеса в изборите в Германия, Дания, Франция, САЩ", заяви Джонсън, цитиран от France Press.
Лавров възрази, като заяви, че това е нещо измислено от западняците и "за жалост сега те са заложници на тази тема и е много трудно да бъдат изкарани от нея".
Лавров припомни интервю на британския външен министър за руската агенция "Спутник", в което той казал, че Лондон всъщност не разполага с доказателства за руска намеса, която да е била успешна. По думите на Лавров дори Джонсън е признал, че няма доказателства за намеса по време на референдума във Великобритания за Brexit миналата година. Тук обаче Джонсън го поправи, че е говорел за успешна намеса.
"Виждате ли, ако той не ми противоречи по този въпрос, това ще съсипе репутацията му пред медиите у дома", пошегува се Лавров. "Аз се притеснявам за Вашата репутация, Сергей", отвърна му Джонсън, след което го увери, че Лондон иска да обърне нова страница в отношенията с Москва.
"Трябва да намерим начин да вървим напред", заяви Джонсън. "Аз съм първият британски външен министър, който се казва Борис. И моля ви, не се съмнявайте, искам да постигна подобряване на отношенията", добави той.
Според него текущото състояние в отношенията на Москва и Лондон не трябва да пречи на сътрудничеството по важни външнополитически въпроси, нито на активизирането на контактите между двете страни. Неговият руски колега заяви, че е готов на диалог на принципа на равенството.
Джонсън шеговито разказа как един британски депутат го посъветвал да не пие водка и да не носи телефон по време на визитата си в Русия, а той в знак на доверие дал на своя домакин палтото си заедно с всичко в джобовете. Лавров каза, че в джобовете нямало нищо. В отговор британският дипломат възкликна: "А, значи вие сте го претърсили?"
(БТА)


Какво време ни очаква в петък?
Общината иска пари от Европа, за да осигури доброволците във Варна
Галерия “Графит” е домакин на благотворителна фотоизложба “Пътят на слънцето”
Туристическият бранш иска 2 млн. евро от данъка във Варна за 2026 г. да бъдат използвани целево
Община Варна с богата културна програма до края на март 2026 г.
Дезинформацията подкопа COP30 и възможностите за рационален икономически дебат
Най-лошата година за саудитските акции от 10 г. насам стресна трейдърите
От имоти към ETF-и и облигации - българинът инвестира все по-смело на борсата
Трендът на биткойн от последните години е прекъснат
Изкуствените елхи срещат истински проблеми
Volkswagen Group се отърва от легендарно дизайнерско студио
Пет култови кросоувъра от началото на века, които си заслужават
Самолет кацна върху автомобил на магистрала
Европа се опита да спре китайците, но в крайна сметка им помогна
Ето го новия най-евтин седан на Nissan
Time обяви архитектите на AI за Личност на годината
Няколко квартала в София без газ заради авария
САЩ изтегля четири държави "далеч от ЕС“ като част от стратегията "Да направим Европа отново велика"
Дайнов пред Dnes.bg: Вероятно Радев няма да рискува с прибързана партия
преди 7 години А за намеса на ГБ, САЩ и ДЕ в чуждите избори нещо каза ли ? Колко народ се изказа против Тръмп преди изборите ? Аколко пъто Обама подкрепяше Меркел ? Това е лицемерие... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години и какви действия ще предприеме инфантилният клоун борис? отговор Сигнализирай за неуместен коментар