Икономическият екип на кабинета Ципрас е разработил амбициозна програма за приватизация през 2018 г., информира в. "Вима", като подчертава, че програмата е съгласувана с кредиторите на Гърция.
От институциите е бил подаден сигнал, че от изпълнението на тази програма зависи облекчаването на гръцкия дълг, тъй като се предвижда приходите от приватизацията да отидат за обслужване на този дълг.
В. "Та неа" пише, че с настъпването на Новата година ще стартират търгове за яхтените пристанища в Алимос, край Атина, и на остров Хиос, за отдаване на концесия на автомагистрала Егнатия с нейните 18 нови пункта за събиране на пътни такси, за навлизане в последна фаза на продажбата на 66 на сто от акциите на газовия оператор DESFA, за започване на поцедури по раздържавяване на 30 на сто от акциите на международното летище в Атина, за продажбата на 35 на сто от Hellenic Petroleum, на 65 на сто от газовата компания DEPA и на 5 на сто от телекома ОТЕ.
Наред с това в рамките на договореностите с кредиторите правителството смята да ускори продажбата на 17 на сто от акциите на Националната електрическа компания (PPC), да обяви търг за откриване на казино в района на Елиникон, където има проект за строеж на огромен хотелски комплекс с чуждо участие, и да финализира всички висящи въпроси, свързани със старото атинско летище.
От Новата година се очаква да започне и прехвърлянето в изискания от кредиторите супер приватизационен фонд на активи на 19 държавни фирми в сферата на услугите.
Става дума за фирми, смятани за губещи, като гръцките пощи ELTA и Организацията, управляваща градския транспорт в Атина (OASA). В двете заедно са заети 15 хиляди работещи.
Едновременно с това са планирани и промени в държавната администрация, като от началото на годината там се предвижда да стартират атестации на държавни служители с цел преструктуриране и свиване на държавния сектор, пишат още изданията.
(БТА)


Демерджиев: Има достатъчно доказателства за повдигане на редица обвинения по случая „Баба Алино“
Утре е обявен код за опасно горещо време в цяла България
Утре и на 4 юли предстои придвижване на военна техника по републиканските пътища
От 1 август допълнителни лаборатории ще изследват пробите на шофьорите за наркотици
18-годишен шофьор загина в катастрофа
Изкуственият интелект може да оскъпи живота ти, без да разбереш защо
Европа има 6 млрд. причини за нов налог върху купувачите в интернет
Без дипломация, моля, ние сме американци
Европейските оръжейни компании са пред нов фронт от проблеми
AI супербалонът е готов да се спука, предупреждават хедж фондове в Китай
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Mercedes поиска от служителите си повече работа за... без пари
Toyota Classic - най-рядката кола на марката с дизайн от 30-те
Арестуваха войника, заплашил Путин с преврат
И Бонев разкритикува бюджета: Вероятн оставени много капани, които в момента щракват
Най-накрая: Демерджиев обяви, че ще има нови лаборатории за изследване на кръвни проби
Нинова за Радев: Обеща да не вдига данъците, а ги вдигна - хората ще обеднеят
Месечна прогноза: Очаква ни парещ юли, температурите стигат 40°С
преди 8 години Без и с приватизация, при запазването на липсата на защита срещу вредното влияние от еврото щетите за Гърция продължават. отговор Сигнализирай за неуместен коментар