Гуверньорът на Бундесбанк Йенс Вайдман отвърна на критиките срещу излишъците в текущата сметка и бюджета на Германия, отправени от управляващия директор на Международния валутен фонд Кристин Лагард, заявявайки, че повишаването на публичните разходи просто за да реши проблемът „вероятно би било напразно начинание“, предава Bloomberg.
Председателят на Германската централна банка даде старт на съвместна конференция на двете институции, заявявайки, че макар Германия да се нуждае от по-добро разпределение на разходите, тя не се нуждае от повече такива. Вместо това тя трябва да се опита да „пренасочи публичните разходи от потребление към инвестиции“.
Ларагд, която също ще присъства на събитието във Франкфурт в четвъртък, публикува блог публикация часове по-рано, призовавайки Германия да повиши бюджета си, за да насърчи растежа и да се подготви за разходите, свързани с бързо застаряващото население.
„Ние в МВФ виждаме особено силни аргументи за използването на резервите в бюджета – включително отвъд балансирания федерален бюджет – за повече инвестиции в публичната инфраструктура, например пътища, железопътни линии и дигитална инфраструктура“, пише тя. „Трябва да се запитаме защо германските домакинства и компании спестяват толкова много и инвестират толкова малко и какви политики могат да разсеят това напрежение“.
Макар че Вайдман се съгласи, че са необходими пенсионни реформи и „целенасочени инвестиции в проучвания, образование и най-вече дигитална инфраструктура“, той подчерта, че няма нужда от експанзивна фискална политика.
Икономиката на Германия миналата година се разшири с най-бързия си темп от 2011 г. на фона на рекордно ниската безработица, силната глобална търговия и експанзивната парична политика на Европейската централна банка. Бумът доведе до излишък във федералния бюджет от 1,2% от брутния вътрешен продукт, а излишъкът по текущата сметка през 12-те месеца до края на ноември възлиза на 262 млрд. евро.


Коледната трапеза ни струва два пъти по-скъпо от миналата година
Пускат с вертолет провизии за екипажа на блокирания танкер край Ахтопол
SENSHI 29: Зрелищни нокаути, драматични обрати и силни български победи във Варна
Тийнейджърка скочи от блок в Пловдив
Танкерът "Кайрос" остава блокиран край Ахтопол трети ден
Нобеловият лауреат за мир може да получи награда си лично, но рискува много
JPMorgan: Европа има „реален проблем”
Лидерите на Франция, Германия и Великобритания се срещат със Зеленски в понеделник
В Испания и Италия банките са двигател на дълго чакан възход на акциите
Може да видим връщане под 4000 долара за тройунция при златото
Десетте ветерана на европейските пазари
Кои китайски марки ще изчезнат от Eвропа?
Kia показа дизайна на бъдещето си
Toyota се завръща във Ф1
BMW превъртя играта: Тествахме новото iX3
Гуцанов: Социалните разходи и придобивки за хората се запазват
Защо аутизмът не трябва да се третира като самостоятелно състояние?
Букурещ гласува в кметската надпревара
САЩ: Гърция е ключов стълб в стратегията на Тръмп
преди 7 години Съпоставям ИНВЕСТИЦИОННАТА ПОЛИТИКА на Бундесбанк с тази на БНБ и се питам - БЪЛГАРСКА БАНА ЛИ Е БНБ?!В чл. 45 ал.1 от ЗБНБ в Глава седма касаеща ОТНОШЕНИЯ МЕЖДУ БНБ и ДЪРЖАВАТА ясно е разписано , че "БНБ не може да предоставя кредити и гаранции под каквато и да е форма, включително чрез придобиване на дългови инструменти, на Министерския съвет, на общините, както и на други държавни и общински институции, организации и предприятия."БНБ инвестира активите си в ЧУЖДИ КРЕДИТНИ ИНСТИТУЦИИ, А НЕ В ПОДКРЕПА НА БЪЛГАРСКОТО ПРАВИТЕЛСТВО И БЮДЖЕТ!Не коментирам, че в голямата си част тези "ИНВЕСТИЦИИ" СА С ОТРИЦАТЕЛНА ДОХОДНОСТ, а в същото време ПРАВИТЕЛСТВОТО ТЕГЛИ ЗАЕМИ С ЛИХВИ ДОСТИГАЩИ ДО 10% от чуждите банки в които БНБ е "инвестирало" активите си.Това безумие е в ущърб на държавата и е в полза на същите тези ЗАПАДНИ БАНКИ ИНВЕСТИТОРИ реализиращи печалби от маржовете на предоставените им от БНБ активи и ЗАЕМИТЕ с високи лихви които тегли правителството!ДОКОГА ЩЕ ПРОДЪЛЖАВА ТОВА БЕЗУМИЕ?!!ДОКГА ЦЕНТРАЛНАТА БАНКА ЩЕ Е СКУПЕНА И ЩЕ Е ЕДИНСТВЕНО ЕДИН АКЦИОНЕР НА МВФ И ДРУГИ МЕЖДУНАРОДНИ ФИНАНСОВИ ИНСТИТУЦИИ?!КОГА БНБ ЩЕ СТАНЕ БЪЛГАРСКА БАНКА?! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Трябва да се запитаме защо германските домакинства и компании спестяват толкова много и инвестират толкова малко и какви политики могат да разсеят това напрежение. - не задавайте въпроси , ако не искате да чуете отговорите ! А ако имате малко търпение ще разберете много повече - като например , защо си понижават държавния дълг към изискуемите 60 % . отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Реално Международния валутен фонд (МВФ) е със съгласие Германия да пренебрегва вредното влияние от еврото.При допусканата държавна грешка Германия е с щети. Сега колкото повече работят германците за постигане на обществен икономически растеж, толкова по-големи са щетите.Спасението на Германия е възможно само със защита срещу вредното влияние от еврото. отговор Сигнализирай за неуместен коментар