Европейската комисия (ЕК) е изготвила насоки за ефективно използване на европейските фондове за интеграцията на мигрантите. Темата е от съществено значение за процеса, коментира при представянето им комисарят по въпросите на миграцията Димитрис Аврамопулос.
„Само с помощта на успешна интеграция миграцията ще може да донесе реални ползи за всички – за нашите граждани, за мигрантите и бежанците, както и за обществата ни като цяло“, коментира той, цитиран от пресслужбата на ЕК.
В насоките са заложени пет приоритета за цялостни и успешни дългосрочни стратегии за интеграция: приемане, образование, трудова заетост, жилищно настаняване и достъп до обществени услуги. Изброени са и най-неотложните предизвикателства в рамките на тези пет приоритета и са предложени подходящи мерки за подкрепа, зад всяка от които стои съответен фонд на ЕС.
В областта на образованието например могат да бъдат съвместно използвани различни фондове на ЕС с цел училищата да станат по-приобщаващи и недискриминиращи: за осигуряването на пригодена и достъпна среда могат да бъдат използвани средства от Европейския фонд за регионално развитие (ЕФРР).
По линия на Европейския социален фонд (ЕСФ) и фонд „Убежище, миграция и интеграция“ преподавателите могат да преминат специализирано обучение за борба с отпадането от училище, а Фондът за европейско подпомагане на най-нуждаещите се лица може да предоставя материална подкрепа за нуждаещите се ученици.
Държавите членки и регионите разполагат с широка гама от инструменти за европейско финансиране на различни проекти в областта на интеграцията — от предоставяне на езикови курсове и здравни грижи при пристигането на мигрантите до помощ за намирането на работа, дом и място в обществото, посочват още от ЕК.
Това включва финансиране по линия на европейските структурни и инвестиционни фондове, фонд „Убежище, миграция и интеграция“ или Фонда за европейско подпомагане на най-нуждаещите се лица.


Почти 19 години работа за собствен дом: Къде в Европа жилищата са най-недостъпни?
Кои са най-опасните храни на крак през лятото
Стоянович: Храним се по начина, по който мислим - с отпадъци
Рекордните жеги в Европа водят до ръст на животозастрашаващите спешни случаи
Калфин: Бюджетът не носи изненади, плащаме цената на години безотговорно управление
Информация от анализатор е била пропусната при удара на САЩ по училище в Иран
Световното първенство и глобализацията печелят от играчите от диаспората
Екстремните жеги се превръщат в по-голяма заплаха за храните от войната
Си Дзинпин притиска Япония с ограничаване на износа на важни суровини
Европа избегна криза с авиационно гориво преди летния туристически сезон
Fiat 500 Coupe Zagato: Уникатът, който изпревари времето си
Toyota превръща „стария“ RAV4 в офроудър
Citroën превърна C3 Aircross в подводница на колела
Изненада: Ford оглави класация за качество
Китайските производители отнеха големия коз на японците
1430 за загинали, над 50 000 са в неизвестност след земетресенията във Венецуела
Димитър Манолов: Това е бюджет на инерцията
Николай Василев към властта: Некадърност, страх и мързел! Изхвърлете този бюджет
7 знака, че живеете в „тих развод“
Нощни акции срещу шума в София, ще проверяват обекти след 23:00 часа