Към края на 2016 година първичното енергийно потребление в Европейския съюз (ЕС) достига 1 543 млн. тона петролен еквивалент, показват последни данни на Евростат. Това означава, че общността е на 4% от поставената амбициозна цел за намаляването на енергийното потребление до 2020 година.
През последните две десетилетия ЕС ту се приближава, ту се отдалечава от заложените цели - не повече от 1 483 млн. тона петролен еквивалент първично потребление и 1 086 млн. тона по отношение на крайното енергийно потребление, показва статистиката.
Най-голямо е било разминаването през 2006 година, когато първичното потребление е било в размер на 1 723 млн. тона петролен еквивалент, тоест 16,2% над заложената цел. Най-близко до нея ЕС е бил през 2014 година - 1,7% над целта, или 1 509 млн. тона петролен еквивалент. Две години по-късно обаче потреблението отново расте.
Крайното енергийно потребление достига до 1 108 млн. тона петролен еквивалент към края на 2016 година. Това е 2% над поставената цел, посочва още Евростат. Като цяло крайното енергийно потребление се повишава с 2,1% в периода между 1990 година и 2016 година. Най-ниско то е било през 2014 година - 1 063 млн. тона, тоест дори под заложените цели.
През 2016 година брутното енергийно потребление, което отразява всички количества, необходими, за да задоволят вътрешното потребление, достига 1 641 млн. тона. Това е спад от 10,8% спрямо пика през 2006 година.
Какво показват данните на Евростат за отделните страни?
В периода между 1996 година и 2006 година енергийното потребление се повишава в 19 държави от ЕС. В следващото десетилетие ръст се записват единствено в Естония (13,4%) и Полша (3,2%).
Най-съществено в периода 2006-2016 година намалява потреблението на енергия в Гърция (-23,6%), Малта (-22,5%) и Румъния (-20,2%)
Статистиката показва, че брутното вътрешно енергийно потребление на България през 1996 година достига 23 млн. тона петролен еквивалент и оттогава непрекъснато намалява. В десетилетието до 2006 година спадът е от 11,3%, а в следващите десет години, към края на 2016 година - от 11,1%.


Кръвният център във Варна търси дарители с кръвни групи 0- и A-
Хороскоп за 29 юни 2026
Дете пострада в катастрофа
Три коли се блъснаха на Аспаруховия мост във Варна
Бленджини: Не е възможно да играеш два мача за 18 часа
Изкуственият интелект вече променя политиката в САЩ на всяко ниво
Инвестициите в здравеопазване увеличават икономическата мощ на страните
Квантовите компютри вече са тук. Но какво всъщност представляват?
Войната с Иран върна търговията през пустините на Близкия изток
Неапол изпреварва Милано като икономически двигател на Италия
Ето едно уникално Ferrari, за което вероятно не сте чували
Кражбите на емблеми отново са на мода
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Няколко души пострадаха от мълния в увеселителен парк в Швеция
Украйна планира производство на ракети "Пейтриът": защо това е лоша идея?
Путин призна: Преминаваме през труден период, обеща да се справи с предизвикателствата
Рекордна температура от над 36 градуса измериха в Русе
След земетресението във Венецуела: 33 души са спасени живи, хиляди все още са в неизвестност
преди 8 години Констатациите - ясно. По-важно е един друг въпрос: Не видях България да изостава с повече от останалите. Ще рече, очаквам да имаме поне не по-лош ръст на енергийната ефективност. Въпросът ми е, как го отчита стъкмистиката. отговор Сигнализирай за неуместен коментар