Европейският комисар по икономическите и валутните въпроси Пиер Московиси заяви днес, че в Европа вече не съществува банкова тайна. С банковата тайна в Европа е свършено, каза Московиси днес в ефира на телевизия "France 2", предава БТА.
Ако някой има сметка в Швейцария благодарение на обмена на информация ние веднага ще разберем, подчерта еврокомисарят. Той отбеляза, че банкова тайна няма от момента на подписване на конвенцията между ЕС и Швейцария, Лихтенщайн, Сан Марино, Андора и Монако. „Много се гордея с това“, каза той.
През 2013 г. бе утвърден мандатът на ЕК за водене на преговори за обмен на банкова информация със страни извън ЕС - Швейцария, Лихтенщайн, Сан Марино, Андора и Монако - с цел борба срещу неплащането на данъци. Две години след това е подписано споразумение за автоматичен обмен на банкова информация с Швейцария, което влезе в сила от 2018 година.
През декември миналата година финансовите министри на ЕС одобриха черен списък, включващ 17 страни, които не сътрудничат в борбата с данъчните измами.
На 23 януари ЕС извади 8 държави от списъка, след като изразиха готовност да поемат задължение да изменят данъчните си правила.
Още 47 страни и територии бяха включени в т.нар. сив списък, като сред тях са Турция, Швейцария, Лихтенщайн, Сърбия и Черна гора, Македония, Албания, Босна и Херцеговина. Тези страни и територии обещават да изкоренят офшорните практики в законодателството си и да осигурят финансова и данъчна прозрачност.
Московиси днес предложи санкции срещу деветте страни от черния списък и поиска прозрачност при ангажиментите, поети от страните от сивия списък, предаде AFP.


Оперираха Здравко от "Ритон"
Изтеглиха жребия за световното по футбол през 2026 г. Вижте всички групи
Спасители във Варна извадиха немска овчарка от 25-метров кладенец
Проблемите с водата в Аврен продължават
През 2024 г. България e сред най-засегнатите държави в ЕС от горски пожари
Защо противоборството между Китай и Япония расте
Какво представлява T-Dome системата на Тайван и може ли да парира китайски атаки
Биткойн към $50 000 и злато към $5 000? Ще се върнем ли към нормалното в 2026 г.
Как Украйна да получи замразените милиарди на Русия
Netflix купува Warner Bros. за $72 млрд. в брой и акции
Как влияят на мощността диаметърът на цилиндрите и ходът на буталата
Бизнесмен организира погребение за късметлийската си кола
Уникална Toyota Mega Cruiser от 1996 година отива на търг
Tesla намали цената на Model 3 в Европа
Рембранд, Вермеер или Ван Гог – изберете сами
Индийска анимация: Путин и Моди се возят на мотор и крадат шапката на Тръмп ВИДЕО
Как да общуваме ефективно с партньора?
Провежда се спасителна операция край Ахтопол заради кораба Kairos
Новата реалност: Битка на дронове за небето над Украйна
Евродепутат: Управляващите използват работещите българи като "дойна крава"
преди 7 години "Ако някой има сметка в Швейцария благодарение на обмена на информация ние веднага ще разберем, твърди еврокомисарят"Ще разберете, ама нищо няма да намерите там! Тия които има какво да крият отдавна са напуснали Швейцария и другите офшорки. Сега има далеч по добри начини човек да си опази богатството. Банките съвсем скоро ще станат отживелица. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Тоя нещо се е размечтал... :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години ""Ако някой има сметка в Швейцария благодарение на обмена на информация ние веднага ще разберем....""Кажете ми банковата с/ка Ленин и ако не отговорите значи лъжете!Щото нали вие ясно,че дето е текло пак тече.Ако и това не ви е ясно значи сте манипулатор по неволя. отговор Сигнализирай за неуместен коментар