През следващата седмица гръцките власти ще отворят офертите за покупката на 66% от газопреносното дружество DESFA, съобщава министърът на енергетиката в южната ни съседка Йоргос Статакис, цитиран от AnaMpa.
В процедурата за приватизацията на дружеството участват две компании - консорциум между Snam, Enagás Internacional и Fluxys, както и обединението между Regasificadora del Noroeste, Reganosa Asset Investments, Transgsaz и Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР), става ясно от съобщение на сайта на гръцката приватизационна агенция (HRADF).
За продажба са обявени 31% от дела на HRADF в DESFA и 35% от дела на Hellenic Petroleum (HELPE) в компанията.
Статакис обясни, че ако има разлика от повече от 15% в ценовите оферти, компанията ще бъде продадена на консорциума, дал по-високата цена. Ако разликата е по-малка, ще се водят преговори между кандидатите.
Това е поредният опит за раздържавяването на газопреносното дружество. Преди години към него интерес имаше азербайджанската Socar, както и руската "Газпром". По различни причини обаче и двете компании се отказаха от сделката.
По неофициална информация Socar предлагаше около 400 млн. евро за 66% от DESFA през 2013 година. Тогава обаче Европейската комисия не позволи продажбата на мажоритарен дял, а азербайджанската компания не се съгласи на условията да подели дружеството с друг.
Приватизацията на DESFA е по искане на кредиторите на Гърция и цели да намали държавния дял на Гърция в енергийния сектор като цяло.


Летовници спасиха делфинче на плаж във Варна (ВИДЕО)
Прокуратурата иска постоянен арест за арестувания общинар от Варна
Фестивалът на българската легенда се провежда във Варна
31-годишният мъж, пострадал при пожар на трактор в добричка нива, бере душа във ВМА-Варна
Невзоров успокоява: Работата на КУБ продължава (ВИДЕО)
Какво е състоянието на публичните финанси в България? Попитахме експертите
Новините в развитие
Рекордни жеги налегнаха Европа, част 1
Рекордни жеги налегнаха Европа, част 2
Фед помрачава ралито при облигациите на развиващите се пазари
Момиче на 12 години спаси майка си след инсулт зад волана
Пет легенди, които промениха автомобилния спорт
Lada 2105 на 45 години се продава за 63 000 евро
Електрическото Ferrari беше разграбено в Китай
Тревога: Спадът при Toyota се засилва
Икономист: Разходите в бюджета са завишени, приходите са занижени
В кадър: Отбелязваме Ден на безопасността на движението по пътищата
Мъж е с опасност за живота, след като го ударило дървото, което режел
Таксиметровите шофьори възмутени от записа на почерпено момиче, публикуван онлайн
Изгарящите жеги са по-голяма заплаха за храните, отколкото войните