Лидерите от Европейския съюз (ЕС) се съгласиха, че е доста вероятно Русия да е отговорна за нападението с нервнопаралитично вещество срещу бившия руски шпионин Сергей Скрипал и дъщеря му Юлия, предаде ДПА.
Лидерите от ЕС, които се събраха на среща в Брюксел, обсъдиха нападението и решиха да подкрепят оценката на Великобритания, че Русия е отговорна за него, въпреки че първоначално някои лидери имаха притеснения относно приписването на вина.
"Европейският съвет осъжда по възможно най-силен начин неотдавнашното нападение в Солсбъри, изразява най-дълбоко съчувствие към всички, чийто живот е бил заплашен, и дава своята подкрепа за продължаващото разследване", казаха лидерите в съвместно изявление.
"Съветът е съгласен с оценката на правителството на Великобритания, че е много вероятно Руската федерация да е отговорна и че няма друго правдоподобно обяснение", заявиха те. Британският министър-председател Тереза Мей, френският президент Еманюел Макрон и германският канцлер Ангела Меркел също така се срещнаха в кулоарите на срещата и се съгласиха, че е необходимо да се отправи силно послание към Русия.
Тримата лидери "потвърдиха, че няма друго правдоподобно обяснение освен това, че руската държава е отговорна", каза британски правителствен говорител в изявление след срещата.
"Лидерите се съгласиха, че е важно да се изпрати силно европейско послание в отговор на действията на Русия", беше посочено в изявлението.На срещата на лидерите на всички 28 страни от ЕС Мей запозна колегите си с нападението и им каза, че според Великобритания то е "част от модел на руска агресия срещу Европа и нейните близки съседи".
Тя благодари на останалите лидери за тяхната солидарност и подкрепа и каза, че с нетърпение очаква по-нататъшни обсъждания по темата.
Миналата седмица Великобритания реши да изгони 23 руски дипломати в отговор на нападението в Солсбъри.
Литовският президент Далия Грибаускайте каза, че всички страни от ЕС обмислят мерки срещу Русия. Тя заяви, че ще вземе решение за налагане на мерки от страна на Литва срещу Русия в близко бъдеще.
Председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер каза, че е важно да се поддържат комуникационните канали с Русия.
/БТА/


Община Варна: Водата от чешмата пред комплекс "Приморски" не е годна за пиене
Кръвният център във Варна търси дарители с кръвни групи 0- и A-
Хороскоп за 29 юни 2026
Дете пострада в катастрофа
Три коли се блъснаха на Аспаруховия мост във Варна
Изкуственият интелект вече променя политиката в САЩ на всяко ниво
Инвестициите в здравеопазване увеличават икономическата мощ на страните
Квантовите компютри вече са тук. Но какво всъщност представляват?
Войната с Иран върна търговията през пустините на Близкия изток
Неапол изпреварва Милано като икономически двигател на Италия
Ето едно уникално Ferrari, за което вероятно не сте чували
Кражбите на емблеми отново са на мода
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Роднини на 11-те жертви станали свидетели на катастрофата с малък самолет край Нанси
Терзиев: До 2000 нови места в детските градини и ясли догодина
Няколко души пострадаха от мълния в увеселителен парк в Швеция
Украйна планира производство на ракети "Пейтриът": защо това е лоша идея?
Путин призна: Преминаваме през труден период, обеща да се справи с предизвикателствата


преди 8 години Лидерите от Европейския съюз (ЕС) се съгласиха, че е доста вероятно ....доста вероятно? ...марионетки! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години А те ЦРУ, МИ6, МОСАД са едни бели гълъби на мира и щастието които носят благоденствие навсякъде със себе като напр. ген. Пиночет, Аятоласите в Иран, оръжие - пари - контри и т.н. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Докато не видя Меркел с ножовката да реже газовите тръби с Русия, няма да повярвам в евро солидарността :)И аз съм солидарен с Великобританците, ама през прозореца. Като излезна навън солидарността ми се поизпарява, та чак не остава.Меркел, Макрон, Мей все доказани лидери, едвам докопват 20% - 30% подкрепа на собственото си население, та тръгнали да се правят на лидери на ЕС. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години А защо дежурните и верни русофилчета продължават да твърдят че всички рипат срещу руснаците без никакви доказателства или само с помощта на лъжи и фалшификации?ГРУ/ФСБ/КГБ са си доказани убийци и явно им е много трудно по друг начин да овладяват нарастващото желание у доста техни сътрудници за напускане на прекрасните трудово-правни взаимоотношения. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години "Какво стана с максимата "невинен до доказване на противното"? "Нищо! В англосаксонския свят лъжа е само това, което съдът е казал, че е лъжа!Всичко друго е материален интерес. За несведущите - всеки скандал също има материално изражение! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Всички сме наясно че не Путин е отровил Скрипал и дъщеря му, но това е станало с мълчаливото му съгласие и одобрение. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Когато британските служби доказаха радиоактивността на самолетните седалки на които са били двамата отровили Литвиненко защо Русия не го приема за доказателство? Мисля че не сте наясно с особеностите на руското правораздаване. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Какви са основанията ти, за да определиш Русия като Велика сила? Тя е толкова велика, колкото Великобритания и Франция - спомен от отминали времена. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Изобщо не говоря за руското правителство. Ако те са виновните нека си понесат последиците, но да се предприемат действия срещу някого, който и да било "защото най-вероятно той го е направил и няма кой друг" е нещо, което ще разруши света. Как ще го приемеш ако някой те обяви за най-вероятен извършител на нещо си, защото няма кой друг да го е направил и да започнат наказателни мерки срещу тебе? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Какво стана с максимата "невинен до доказване на противното"? отговор Сигнализирай за неуместен коментар