Италианското вино би могло да се възползва от търговската война между САЩ и Китай, след като износът на вина в азиатския гигант достигна исторически максимум от над 130 милиона евро през 2017 г. благодарение на увеличението от 29% на годишна база, съобщи италианската агенция Аднкронос, цитирана от БТА.
Анализът е направен от Колдирети (Националната конфедерация на селскостопанските производители) по данни на Националния статистически институт и е във връзка с китайските супермита за 128 стоки, внасяни от САЩ, които влязоха в сила днес. Сред тях са свинското месо, виното и плодовете, на обща стойност от 3 милиарда долара. Тези мита се налагат в отговор на протекционисткия ход на президента Доналд Тръмп за стоманата и алуминия.
"САЩ са изнесли вино за Китай на стойност 70 млн. долара, което е увеличение с 33% през 2017 г., и се нареждат на шесто място в списъка на най-големите доставчици непосредствено след Италия", подчерта представител на Колдирети.
"Поради непрекъснатия растеж на потреблението в Китай азиатският гигант влезе в списъка на петте страни, които консумират най-голямо количество вино в света, но е начело в класацията само при червените вина", допълва говорителят на конфедерацията.
Според Колдирети Китай си остава стратегически пазар за италианските винопроизводители, а от пресните плодове Италия в момента може да изнася за Китай само киви и цитрусови плодове. От конфедерацията допълват, че сега се работи по двустранни договори за круши и ябълки, като преговорите за тях са в напреднала фаза и биха могли да отворят нови възможности след "затварянето" на пазара за американските производители.


Испанската звезда Bebe с концерт във Варна на 12 юни
Зам.-министърът на правосъдието и директорът на ГДИН провериха условията в местата за лишаване от свобода във Варна
Митрофанова: Новото българско правителство засега е готово само устно да подобри отношенията с Русия
Над 100 тона отпадъци събрани във Варна по време на кампанията „Да изчистим България заедно“
В сила е пропускателен режим по алеите "Дамба" и "Двореца" в Балчик
Златото поевтинява след новите атаки на САЩ срещу Иран
Сметките за AI са по-високи от всякога, а моментът за плащане наближава
САЩ и Израел не могат да скрият различията си за Иран
SpaceX, Anthropic, OpenAI ще прoменят историята за IPO на гигантски компании
Петролът тръгна нагоре след новите удари на САЩ срещу Иран
Mitsubishi продължава да търси място на Eclipse
Гениално или ексцентрично - „циклопското око“ на Citroen
Volkswagen премахва част от екстрите в колите
Два напомпани хечбека унижиха Lamborghini Revuelto
Една грешка създаде златните джанти на Subaru
Брутално: Изгориха живи четирима чужденци в Италия
Заплахи и натиск над пострадали при катастрофата на "Челопешко шосе“
Асен Василев: Свръхдефицитът за 2026 г. е наложен превантивно
Мъж е убит при бомбен атентат в Москва, смята се, че е висш военен