Германското правителство е постигнало споразумение с Мадрид за връщане в Испания на мигранти, които вече са кандидатствали за убежище там, заяви говорителка на вътрешното министерство на страната. Това е първото подобно споразумение, което Берлин постига с друга страна в Европа, предава Ройтерс.
Това се случва след спора между консерваторите на канцлера Ангела Меркел и техните баварски съюзници за връщането на мигранти, който можеше да доведе до свалянето на правителството.
Говорителката на вътрешното министерство Елеоноре Петерман заяви, че двете страни членки на ЕС са подписали споразумението в понеделник, което ще им позволи от събота Германия да връща мигранти в Испания в рамките на 48 часа. Испания не изисква нищо в замяна, допълни тя.
Говорителката на испанското правителство каза, че споразумението е част от договореностите, постигнати по време на последната среща на върха на ЕС за миграцията в края на юни. Тя допълни, че Испания е приела искането на Германия за връщане на хора, търсещи убежище, които са пристигнали в Германия и Испания.
Испания се превърна в основен входен пункт за мигранти, бягащи от Африка. Около 19 хил. души, търсещи убежище, са пристигнали в страната през първите пет месеца на тази година, почти колкото за цялата 2017 г., като за първи път надминаха броя на мигрантите, пристигащи в Италия от Северна Африка.
Над 1,6 млн. мигранти са пристигнали в Германия от средата на 2014 г., което предизвика напрежение и осигури място на крайнодясната партия „Алтернатива за Германия“ в националния парламент.
Германският вътрешен министър Хорст Зеехофер, лидер на Християнсоциалния съюз, баварската сестринска партия на Християндемократиеческия съюз (ХДС) на Меркел, иска да покаже, че предприема действия за ограничаване на имиграцията, тъй като партията му е изправена пред трудни регионални избори през октомври. Очаква се „Алтернатива за Германия“ да се представи добре на изборите.
Германия се стреми към сходни споразумения с Италия и Гърция. Разговорите с тези страни продължават, каза Петерман и допълни, че двете страни са отправили насрещни искания.
Меркел трябва да се срещне с испанския премиер Педро Санчес през уикенда и темата за миграцията ще бъде сред обсъжданите теми, заяви говорителката на германското правителство.
Санчес постави миграцията на челно място в дневния си ред малко след встъпването си в длъжност през юни и казва, че Испания е ангажирана към съвместен европейски отговор на нелегалната миграция.
До този момент блокирането на мигранти на границата беше възможно само ако влизат в Германия през безопасна съседна страна без необходимите документи за влизане и без да имат желание да кандидатстват за убежище там.
Но до този момент мигрантите, които искаха да кандидатстват за убежище в Германия, можеха да влизат в страната дори ако вече са кандидатствали в друга страна.


От "Активни потребители" поставят под въпрос ефекта от новите мерки срещу инфлацията
Корабът „Храбри" е на тестови ходови изпитания във Варненския залив и Черно море
Обявиха конкурс за директор на общинското предприятие ТАСРУД във Варна
Спецов: Няма риск от недостиг на нефт за България“
Без синя зона на 17 май заради Маратон-Варна
Цветан Цеков: Надценките по веригата държат храните у нас сред най-скъпите в ЕС
Китайците посрещнаха Тръмп с AI колажи и надежда за сътрудничество
Кризата в Ормузкия проток може да върне китайския внос на американски LNG
Петролът стабилен при срещата между Тръмп и Си и напрежението с Иран
София става столица на науките за дълголетие през октомври
Всяка десета кола e манипулирана – внимавайте с тези модели
Вижте кой ще внася автомобилите на Ebro в България
Китайци искат да правят електромобили с Maserati
Трик с пластилин почиства боята перфектно
Volkswagen отново отложи електрическия Golf
Арестуваха свиленградска кримка за фалшив сигнал за пет бомби в Плевен
Падението на Андрий Ермак: Дясната ръка на Зеленски е зад решетките, няма пари за гаранция
Балетното събитие на сезона: "Лебедово езеро" с Анна Циганкова, Гиорги Поцхишвили и Михаела Филева в НДК
ИПБ алармира за саботаж за милиони в МРРБ: Изчезнаха заданията за ремонти на пътищата
Слави Трифонов окончателно загуби делото срещу Кирил Петков за 50 000 лв.