Франция и Германия са договорили подробно предложение за бюджет на еврозоната, който да насърчи растежа, да укрепи конкурентоспособността и да намали разликата в развитието на отделните страни членки, сочи германски правителствен документ, цитиран от Ройтерс.
Френско-германското споразумение вероятно ще открие пътя за споразумение сред финансовите министри от еврозоната, които ще обсъдят следващия месец създаването на нов, но оспорван инструмент.
Целта на бюджетния инструмент на еврозоната е да насърчи конкурентоспособността и сближаването в еврозоната, се посочва в съвместното френско-германско предложение според германския правителствен документ, видян от Ройтерс.
Новият инструмент ще бъде отворен и за страните, които са във валутно-курсовия механизъм ERM-2 - задължителната двегодишна "чакалня" на еврозоната.
Както бе договорено на срещата на върха инструментът трябва да бъде част от бюджета на ЕС. Той няма да се основава на кредитиране, се допълва в документа.
Това означава, че новият инструмент няма да бъде достъпен преди 2021 година, когато ще влезе в сила следващият бюджет на ЕС. Това означава също така, че размерът на бюджета ще се определи при преговорите за следващия бюджет на ЕС, които се очаква да започнат в края на годината.
В предложението си Германия и Франция предлагат бюджетът на еврозоната да подкрепя националните реформи.
Страните членки ще представят на Европейската комисия планове за мерките, които предвиждат. Плановете ще съдържат както предвидените реформи, така и предложения за проекти, които да бъдат подкрепени от бюджетния инструмент.
Европейската комисия ще одобрява плановете, консултирайки се с правителствата и парите ще се отпускат в зависимост от напредъка в прилагането им, се посочва в предложението.
/БТА/


Скоро: Озоновата дупка ще изчезне непълно
Тъжна вест! Почина един от най-големите архитекти в историята
Какво време ни очаква в неделя?
Внимание! Чакат ни мощни магнитни бури в следващите дни
Желязков посети Монетния двор, за да види лично как се секат българските евромонети (СНИМКИ)
Кой ще замести Хасет в Белия дом, ако стане шеф на Фед
Жизнено важната търговия на Русия с петрол в Индия е в упадък, но не и изчезнала
Глобата от 140 милиона долара на Мъск показва, че ЕС губи самообладание
ChatGPT спечели правото си да се саморегулира. Това може да се развие зле
Германия ускорява мерките срещу дронове - зачестяват инцидентите на летищата
BMW превъртя играта: Тествахме новото iX3
Най-бързата кола на XX век беше продадена за над 25 милиона долара
Какви са основните проблеми на 1.2 TSI на Volkswagen
Топ 10 на най-устойчивите на ръжда коли на старо
Кога са изобретени електрическите прозорци
„Байерн” надигра „Щутгарт” с хеттрик на Кейн
Божидар Божанов: По всичко изглежда, че провокаторите са действали с МВР
Разходите за заплати нарастват с около един милиард евро
Румен Петков: Омразата тръгва от парламента
Желязков: Българските евромонети ще са законно платежно средство от 1 януари