Ако Великобритания поиска отлагане на излизането си от Европейския съюз, ще е необходимо лидерите на страните в ЕС единодушно да дадат съгласие, заяви говорител на Европейската комисия, цитиран от БТА.
„Ще трябва страните членки да обсъдят подобно искане, като дадат приоритет на необходимостта да се осигури функциониране на институциите на ЕС и да се преценят причините за такова искане, както и продължителността на евентуалното отлагане", каза той.
По думите му председателят на ЕК Жан-Клод Юнкер поддържа постоянна връзка с всички лидери от страните членки.
Следващата среща на върха на ЕС ще се проведе в Брюксел на 21 и 22 март. Очаква се тогава те да вземат решение за евентуално отлагане на Brexit след определената дата 29 март, добавя БТА.
По-рано днес британският парламент гласува в подкрепа на предложението за удължаване на Член 50, което на практика означава продължаване на процеса след крайния срок от 29 март.
По този начин удължаването ще продължи до 30 юни, но само ако депутатите одобрят сделката на премиера до 20 март. Ако това не стане правителството ще трябва да поиска по-съществено удължаване, но този път ЕС ще трябва да даде съгласието си и да има дума за условията на продължението на процеса.
Това по същество означава, че британският парламент начертава ясно едно евентуално по-дългосрочно удължаване на Brexit, тъй като поне към момента няма изгледи законодателният орган да е склонен да приеме сделката на Тереза Мей. Индиректно се отправя и сигнал, че Тереза Мей ще трябва да се върне на масата за преговори, ако иска споразумението й да бъде прието от парламента преди новия краен срок 20 март. Британски анализатори вече посочват, че Brexit през март става малко вероятен.


Над 12 000 именици във Варна празнуват на Никулден
Недоволството продължава: Очакват се нови блокади по границата с Гърция
Евакуацията невъзможна! Лошото време държи в капан екипажа на танкера, заседнал край Ахтопол
Среднощни сметки: МФ публикува новия проектобюджет в полунощ
Сериозен ръст на случаите на варицела във Варна
Новата стратегия за сигурност на Тръмп атакува съюзниците, а не враговете на САЩ
Край на кеша? Как дигитализацията ще промени плащанията в Европа
ChatGPT държи лидерството пред Google Gemini
Европа е изправена пред най-трудния момент в опитите си да избегне разрив със САЩ
Украйна и САЩ с „рамково споразумение“, но преговорите продължават
Новото AUDI E7X изобщо не прилича на... Audi
Мercedes реши близкото бъдеще на G-Class
Как влияят на мощността диаметърът на цилиндрите и ходът на буталата
Бизнесмен организира погребение за късметлийската си кола
Уникална Toyota Mega Cruiser от 1996 година отива на търг
Николай Денков за счупеното доверие: Този начин на управление трябва да бъде наказан
Бурното море не позволява евакуация на екипажа на заседналия танкер край Ахтопол
Сашо Андреев и Ивелина Шенкова спечелиха „Златен пояс“ за най-добър спортист за 2025 г.
Инфлуенсър събра $1,7 млн. за 88-годишен касиер
Масирана атака: Руски дронове и ракети поразиха жп възел край Киев