Хеликоптерните пари биха могли да бъдат както най-добрата опция, така и най-лошата за Европейската централна банка (ЕЦБ), ако забавянето на икономиката на еврозоната се превърне в рецесия, съобщава Bloomberg TV Bulgaria, като се позовава на доклад на института Peterson.
Когато монетарната и фискалната политика са ограничени, предоставянето на пари на обществото може да изглежда като привлекателна алтернативна мярка в борбата за избягване на рецесия, посочва в доклада бившият главен икономист на Международния валутен фонд (МВФ) Оливър Бланчард.
Подобна драматична стъпка е изпълнена с препятствия. Големите рискове са свързани с подкопаването на независимостта на ЕЦБ.
За подобен ход е нужно одобрението на страните членки на еврозоната. Възможно е да има дебат за това дали плащането да бъде еднакво за всички държави, или да е спрямо големината на икономиките. Решенията относно разпределянето на финансирането ще поставят ЕЦБ в много сложна ситуация.
„До известна степен хеликоптерните пари може да се считат като заместител на липсващия общ фискален капацитет“, обясняват Бланчард и Жан Писани-Фери в техния доклад. „Мярката ще създаде политически, правни и оперативни предизвикателства“, отбелязват те.
Идеята за предоставянето на пари на домакинства се появи отново в началото на тази година заради сигнали, че европейската икономика се насочва към спад. Бившият вицепрезидент на Федералния резерв Стенли Фишер и бившият гуверньор на Швейцарската централна банка Филип Хилдебранд припомниха за нея през лятото, като се аргументираха, че други лостове няма да са достатъчни.
Все още няма официално предложение за хеликоптерни пари в еврозоната. Но според Бланчард една сериозна рецесия и ограничената фискална политика може да принуди ЕЦБ да предприеме резки ходове.
„Ако се случи най-лошият сценарий, страните членки на еврозоната или ще променят фискалните правила, или ще изградят централен фискален капацитет“, се посочва в доклада.


12-годишна спаси майка си след инсулт зад волана на АМ „Струма“
Варна бе домакин на Държавното първенство по стрелба с лък за незрящи
Обменът на левове в евро от 1 юли: Ако банките и пощите въведат такси, трябва да ги обявят предварително
Наблюдаваме Ягодова луна
Какво време ни очаква във вторник?
Надпреварата за центрове за данни в космоса, част 6
Дебютът на Amazon в бързите доставки изтри $15 млрд. от оценката на конкурентите
Надпреварата за центрове за данни в космоса, част 5
Надпреварата за центрове за данни в космоса, част 4
Надпреварата за центрове за данни в космоса, част 3
В Китай направиха ван с лукс на частен самолет и собствена тоалетна
Най-странният автомобилен клаксон е измислен от филмово студио
Новото Audi Q7 дебютира в България
12-годишно момиче спря аварийно кола и спаси майка си на магистрала "Струма"
Пет легенди, които промениха автомобилния спорт
Любовта им няма край: Дуа Липа и Калъм Търнър с поредното романтично бягство
Китай демонстрира ключов пробив в разработката на изтребител от шесто поколение
МЗ за гладната стачка на проф. Шиварова: Няма да допуснем пациенти да се превръщат в заложници
Охраната на Пеевски е струвала малко над 220 000 лв. за 10 месеца