Въглищната централа Drax в Йоркшир, Великобритания, ще спре да генерира електроенергия чрез въглища през 2021 г. след близо пет десетилетия на активна дейност, превърнали я в една от най-силно замърсяващите въглищни електрически централи в Западна Европа, съобщава The Guardian.
Drax Group ще спре да изгаря въглища в най-голямата централа от този тип във Великобритания през март 2021 г., четири години преди да влезе в сила правителствената забрана за генериране на електроенергия от въглища.
От дружеството заявиха, че тяхното радикално решение е част от амбициозния план да се превърне във „въглеродно неутрална“ компания до 2030 г., но това в крайна сметка ще доведе до закриването на 230 работни места в централата в град Селби.
Уил Гарднър, главен изпълнителен директор на Drax, смята, че краят на използването на въглища в компанията е важен етап от усилията ѝ да трансформира своя бизнес и да се превърне във водеща „въглеродно неутрална“ компания до 2030 г.
Дистанцирането на Drax от въглищата започва преди няколко години, като Гарднър посочи, че този процес ще приключи преди 2025 г., когато ще влезе в сила правителствената забрана.
Той допълни, че прекратяването на дейността по изгаряне на въглища е „правилното решение за нашия бизнес, нашите общности и околната среда“.
Гарднър призна, че това ще се отрази върху служителите на компанията и техните семейства.
Енергийната компания е в процес на заместване на въглищата с пелети и разработва технология за улавяне на въглерод, за да свие замърсяването от своята дейност.
Екологичните организации протестираха срещу плановете на компанията да замени два енергоблока с въглища с газови и да построи още два блока на газ на същия обект поради опасения, че проектите ще блокират усилията на Обединеното кралство към декарбонизация.
Някои зелени групи повдигнаха въпроса дали изгарянето на биомаса е устойчив енергиен процес и дали тя трябва да се счита за „възобновяема“ въпреки докладите на компанията, които доказват, че нейните пелети, внесени от САЩ, са устойчив източник.
Drax печели приблизително 2,1 милиона паунда на ден от субсидии за възобновяема енергия за своите блокове за биомаса. Компанията отчете коригирани приходи от 410 милиона паунда за 2019 г. спрямо 250 милиона паунда година по-рано.


Почти 19 години работа за собствен дом: Къде в Европа жилищата са най-недостъпни?
Кои са най-опасните храни на крак през лятото
Стоянович: Храним се по начина, по който мислим - с отпадъци
Рекордните жеги в Европа водят до ръст на животозастрашаващите спешни случаи
Калфин: Бюджетът не носи изненади, плащаме цената на години безотговорно управление
Информация от анализатор е била пропусната при удара на САЩ по училище в Иран
Световното първенство и глобализацията печелят от играчите от диаспората
Екстремните жеги се превръщат в по-голяма заплаха за храните от войната
Си Дзинпин притиска Япония с ограничаване на износа на важни суровини
Европа избегна криза с авиационно гориво преди летния туристически сезон
Fiat 500 Coupe Zagato: Уникатът, който изпревари времето си
Toyota превръща „стария“ RAV4 в офроудър
Citroën превърна C3 Aircross в подводница на колела
Изненада: Ford оглави класация за качество
Китайските производители отнеха големия коз на японците
1430 за загинали, над 50 000 са в неизвестност след земетресенията във Венецуела
Димитър Манолов: Това е бюджет на инерцията
Николай Василев към властта: Некадърност, страх и мързел! Изхвърлете този бюджет
7 знака, че живеете в „тих развод“
Нощни акции срещу шума в София, ще проверяват обекти след 23:00 часа