Хърватия очаква положителна оценка от Европейската централна банка за състоянието на нейния финансов сектор, което ще приближи Загреб към целта да влезе в Европейския банков съюз и чакалнята на еврозоната, твърдят запознати с вътрешните процеси източници на Bloomberg.
Цялостната оценка за петте най-големи банки в страната се очаква да бъде представена след края на борсовата сесия в петък, търдят източниците, които са пожелали да запазят анонимност, тъй като информацията още не е публична. Според предварителните очаквания банките ще са изпълнили условията по отношение на прегледа на качеството на активите и ще са преминали стрес тестовете. Hidden Field
Хърватският министър-председател Андрей Пленкович заяви преди месец, че страната е изпълнила критерия, който е нужен за присъединяване към механизма на обменните курсове ERM-2 и Банковия съюз, както и че върви в посока към приемане на еврото. Според него икономиката на страната ще бъде близо две години и половина в чакалнята на еврозоната преди да премине към смяна на валутата.
От ЕЦБ засега отказват коментар по темата. Следващите стъпки трябва да бъдат предприети от ЕЦБ, страните членки на еврозоната и Eurostat, тъй като те ще дадат оценка относно изпълнението на критериите от страна на Хърватия преди страната да може официално да поиска членство в ERM-2. Гуверньорът на централната банка на Хърватия Борис Вуйчич смята, че това трябва да бъде направено през втората половина на тази година въпреки кризата с коронавируса.
В средата на май заместник-председателят на Европейската комисия (ЕК) Валдис Домбровскис коментира, че България може да се присъедини към чакалнята на еврозоната през юли, ако изпълни и последното условие за това.
Повече четете на сайта на Bloomberg TV Bulgaria.


Тежка катастрофа със загинал край Карлово
Медицински хеликоптер е транспортирал мъж с черепно-мозъчна травма
Падение за Григор Димитров! Загуби на старта на "Чалънджър" от квалификант
Избран е изпълнител за доставка и монтаж на 40 подземни контейнера за битови отпадъци във Варна
Черно море II спечели с 3:0 дербито срещу Спартак II в Трета лига
Българите вече имат значително богатство, но не го използват за повече доходност
AI бумът вече оскъпява смартфони, чипове и центрове за данни
IEA: Петролните запази намаляват с рекордно темпо, част 1
Слънчевата енергия е толкова развита в Европа, че електроенергията се разхищава
Оли Рен: Данните показват първи признаци на стагфлационен шок в еврозоната
Новият коз на Mazda: Самозареждащи се хибриди
BYD променя подхода си към Европа
Защо новите накладки вече се износват по-бързо
Най-скъпо не означава най-добро – японците отново печелят
Renault направи перфектната офроуд играчка за плажа
Предстоят най-скъпите летни екскурзии
Спирова и Денисиньо ще се борят за 50 000 евро в Hell’s Kitchen
Русия иска империята си обратно, естонските майки планират да я спрат
9 знака, че флиртът му е стил на общуване
преди 5 години Ааа, тия хърватите не са ли чували, как щели да обеднеят с еврото и колко лошо било??! Я бързо да се явят специалисти от местния мypзилаж да им обяснят!Аама ха! отговор Сигнализирай за неуместен коментар