Може би правителството на Борис Джонсън е смятало, че все някак ще успее да прокара едностранните промени в протокола за Северна Ирландия, който е част от Договора за напускане на ЕС. Може дори съзнателно да е бил търсен провал на преговорите за бъдещите отношения с ЕС. А те, така или иначе, са отровени.
ЕС с право говори за провокация. Но въпреки това Брюксел трябва да запази спокойствие и да не се отдава на реторични упражнения, нито да отдръпва подадената към Лондон ръка за партньорство. Сметката за вредата, която Джонсън нанесе с тази си нагла постъпка, все пак ще плати най-вече Обединеното кралство, пише в анализ за Frankfurter Allgemeine Zeitung Клаус-Дитер Франкенбергер.
А тази вреда не е никак малка. Промените в Договора за Brexit са нарушение на международното право, признават дори самите британци. Това допълнително накърни доверието към Лондон като надежден партньор.
Шотландия също смята, че нейните права са нарушени и сега още по-активно ще се опитва да постигне независимост. Тази ерозия на доверието застрашава и целия ЕС.
Неяснотите около бъдещия режим на вътрешно-ирландската граница могат да отворят старите рани, а никой човек с нормален разум, нито дори крайните привърженици на Brexit, не биха имали интерес от подобно нещо. Истината е, че те не се интересуват особено от Северна Ирландия – тяхното мото е „по-далеч от Брюксел".
Нищо чудно дори най-големите европейски привърженици на по-тясно партньорство с Великобритания тогава да си кажат: „Ами тръгвайте си тогава без договор, но не се чудете, ако действителността утре се окаже по-различна от фантазиите ви".


Мачовете и спортът по ТВ днес (28 юни)
Виц на деня - 28 юни
Времето във Варна на 28 юни 2026
Груповата фаза на Мондиала приключи! Вижте всички 1/16-финали
Честваме паметта на светите безсребърници Кир и Йоан, и на свети Сергий Магистър
Стармър напуска „Даунинг стрийт“ без ясна политическа идентичност
Ford наема отново инженери, тъй като AI не се справя с качеството
Историята се повтаря в Америка, част 4
Историята се повтаря в Америка, част 3
Историята се повтаря в Америка, част 2
Тръмп на война с петролните гиганти
Fiat 500 Coupe Zagato: Уникатът, който изпревари времето си
Toyota превръща „стария“ RAV4 в офроудър
Citroën превърна C3 Aircross в подводница на колела
Изненада: Ford оглави класация за качество
Рецептата Dnes: Рулца от пушена сьомга с крема сирене
Заловиха голямо количество от опасния фентанил на АМ "Тракия"
Как Русия е проникнала в iPhone на дисидент с помощта на забранена израелска технология
преди 5 години Наистина е тъжно това развитие на събитията! Англия, която никога няма да бъде част от друг континент, освен на Стара Европа все по-слабо се инициализира със залегналите основни европейски принципи и ценности, като тези на личността, демокрацията, единството и пазара. Но това едва ли ще трае дълго! Дано видим скоро пак усмихната старата госпожа Англия! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години ЕССР скоро така или иначе няма да го има. Ще видиш тогава като се поотупа малко ръждясалата империя кон боб яде ли.Само да спре "пребиваването" на 40 000 поизбягалите "успели" дюнерджии -емигранти и спокойно можеш да ги прибавиш към свиркаджиите на площада. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Ама с Новичок ли са натровени? Да знам дали е руска намеса в преговорите! :D отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години С този си последен ход се гръмнаха в главата.Играят го с похвати от 19ти век, които трудно биха сработили към днешна дата срещу EU, US или Япония.Независимо как ще приключи сагата с EU никой вече няма да им има доверие, а това е по лошо от какъвто и да било провален договор. отговор Сигнализирай за неуместен коментар