Moody’s Investors Service понижи рейтинга на дълга на Турция, като се позова на нарасналите външни уязвимости на страната наред с ерозиращите фискални буфери и институционални предизвикателства, предава Bloomberg.
Суверенният кредитен рейтинг на страната беше понижен на В2 спрямо В1 в петък, което я поставя наравно с Египет, Ямайка и Руанда. Компанията запази негативните перспективи пред Турция, като отбелязва, че фискалните показатели може да се влошат по-бързо от очакванията в момента.
„Външните уязвимости на Турция е все по-вероятно да кристализират в криза на баланса на плащанията“, коментират анализаторите на Moody’s Сара Карлсън и Ив Льоме. „Рисковете за кредитния профил на Турция нарастват, а институциите в страната изглежда не желаят или не искат да отговорят ефективно на тези предизвикателства“, допълват те.
Брутните резерви с чуждестранна валута без златото са намалели с над 40% тази година до 44,9 млрд. долара към 4 септември, което подлага на натиск способността на страната да задържи баланса на плащанията си, считат анализаторите. Moody’s предупреждава също за растящите геополитически рискове.
S&P Global Ratings определя дългосрочния рейтинг в чуждестранна валута на Турция ва B+, а Fitch Ratings на ВВ-.


Varna Channel Cup 2026 събира ветроходния елит във Варна
Марио Смърков встъпи в длъжност като областен управител на Варна
Марсилската треска е характерна за Черноморието и Южна България
Варна става столица на акустичния рок
40-годишен баща на две деца загина в катастрофа край Баня
Cisco се радва на нови върхове
Honda обяви изненадващо силна прогноза за печалбата
Уайн: Тръмп малко се интересува от сигурността на Тайван
Уайн: Войната в Иран даде на Си Дзинпин неподозирани лостове
Maserati GT2 Stradale пристига в България за първи път
Subaru отива на съд заради фабричен дефект
Революция в прегледите - ЕС взима мерки срещу старите автомобили
Chery се връща към това, от което VW се отказа
Всяка десета кола e манипулирана – внимавайте с тези модели
Вижте кой ще внася автомобилите на Ebro в България
Ескалация във въздуха: Китай разполага J-20A край Тайван
Postbank задава посоката на модерното банкиране с Postbank Next
Жандармерията ще дава наряди на летището във Варна
Областният управител на Сливен е с отнета заради алкохол книжка в Германия