Проведеният кръг от неформални търговски преговори с ЕС тази седмица е бил „полезен“, твърди правителството на Великобритания, а председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен заяви пред Financial Times, че е „убедена“ относно постигането на сделка, съобщава Bloomberg.
Дискусиите "обхванаха широк кръг от въпроси и беше постигнат частичен напредък", заяви правителството в изявление късно в четвъртък.
Този "напредък" и промяната на тона от двете страни контрастират със словестните конфронтации и заплахи със съдебни действия през последните дни, след като правителството на Борис Джонсън внесе в британския парламент законопроект, който отменя ключови части от сделката за Brexit, сключена преди по-малко от година.
Въпреки това от британското правителство посочиха, че „остават значителни пропуски в ключови области, включително риболова и държавните помощи“.
Двете страни се опитват да постигнат търговско споразумение, което да дефинира взаимоотношенията им след 31 декември. Но ябълката на раздора се оказват претенциите на Обединеното кралство да ограничи достъпа на европейски риболовните кораби до териториалните му води, както и да се съобрази с така наречените равни условия - правилата на ЕС за държавна помощ към частния сектор трябва да спазени от Лондон след напускането на блока.
"Ще продължим да работим усилено, за да преодолеем тези пропуски в преговорите през следващата седмица, без да компрометираме нашата основна позиция да бъдем независима държава", заявиха от правителството на Великобритания.
Какво поясни Фон дер Лайен пред Financial Times вижте в продължението на материала в сайта на Bloomberg TV Bulgaria!


Жълт код във Варна заради много студено време
Доказано - някои нови коли не изкарват и 100 000 км
Прогноза: Цените на имотите във Варна няма да паднат
16 пияни или дрогирани водачи спипа КАТ за ден
Как реагираха партиите след оставката на президента?
Унгарската Mol ще купи дела на "Газпром" в санкционираната сръбска рафинерия
Източна Европа взе втората най-важна позиция в ЕЦБ
Въпрос за $10 трилиона: може ли Европа да използва фондовия пазар срещу Тръмп
Младежи разработват зелени решения за градските горещини
Мерц се стреми да озапти Макрон в реакцията на заплахата от мита на Тръмп
Mazda спира два от малките си модели
Най-мощният Land Cruiser 300 идва в Европа, но няма да е за всички
Половината коли в България са дизелови
Eто го новото Volvo EX60
Eдин скрит, но съществен недостатък на BMW E60
Екокатастрофа до Карлово, хиляди мъртви риби
Ким Чен-ун уволни вицепремиер заради "некомпетентността" на чиновниците
Александър Маринов: Не виждам партньор на Радев от партиите в сегашния парламент
Снежна буря в САЩ доведе до катастрофа със 100 превозни средства
Мароко сезира ФИФА за изваждането на Сенегал на финала
преди 5 години Що ни занимавате с тия? Егати съспенса: днес уууу, утре : може би; а дано , ама надали... отговор Сигнализирай за неуместен коментар