Планът да се въведат задължителни магистрални такси навсякъде в Европейския съюз бе официално оттеглен от германския транспортен министър Андреас Шойер заради силната съпротива от опозицията в страната, както и възраженията от други страни членки, съобщава Automedia.bg, позовавайки се на Ройтерс.
От транспортното ведомство в Берлин потвърдиха това официално. "Търсенето на компромис за разширяване на съществуващите системи за магистрални такси върху всички превозни средства няма да бъде преследвано повече", заявиха оттам в отговор на въпрос от групата на свободните демократи.
Планът на Шойер бе пътните такси да се налагат на всички магистрали в общността - от България до Белгия, и да засягат всички автомобили, а не само товарните, както е в момента у нас. Декларираната цел на мярката е намаляване на вредните емисии. На практика обаче това бе поредният опит да се въведе таксуване за германските аутобани, които сега са безплатни.
Министърът бе амбициран да прокара мярката до края на германското председателство в ЕС. И опозицията, и коалиционният партньор от Германската социалдемократическа партия (ГСДП) обаче се противопоставиха твърдо.
Въвеждането на единен принцип за таксуване се усложнява много както от различния стандарт на живот в отделните членки, така и от факта, че в страни като Италия, Австрия и Франция има множество пътища, отдадени на концесия и експлоатирани от частни дружества, които са категорично против общото ценообразуване.


Явор Гечев: Мерките не ограничават цените, а изчистват пазарните изкривявания
Varna Channel Cup 2026 събира ветроходния елит във Варна
Марио Смърков встъпи в длъжност като областен управител на Варна
Марсилската треска е характерна за Черноморието и Южна България
Варна става столица на акустичния рок
Алтернативни възможности за хората да купуват стоки - решение за по-ниски цени?
Cisco се радва на нови върхове
Honda обяви изненадващо силна прогноза за печалбата
Уайн: Тръмп малко се интересува от сигурността на Тайван
Уайн: Войната в Иран даде на Си Дзинпин неподозирани лостове
Subaru отива на съд заради фабричен дефект
Революция в прегледите - ЕС взима мерки срещу старите автомобили
Chery се връща към това, от което VW се отказа
Всяка десета кола e манипулирана – внимавайте с тези модели
Вижте кой ще внася автомобилите на Ebro в България
КС обяви за противоконституционно решението на НС за мерки срещу ценовия шок
Земеделски производители искат мерки за изсветляване на сектора
Ескалация във въздуха: Китай разполага J-20A край Тайван
Postbank задава посоката на модерното банкиране с Postbank Next