Преговарящите за Brexit Мишел Барние и Дейвид Фрост са се споразумели в четвъртък да преустановят преговорите на тяхно ниво заради заразен с коронавирус член на преговорния екип от страна на Европейския съюз (ЕС), предава британското издание Guardian.
Главният преговарящ за ЕС за Brexit Мишел Барние обяви в Twitter, че разговорите между него и Фрост ще останат на пауза „за кратък период". Той допълва, че „екипите ще продължат работата си при пълно спазване на насоките".
Британските преговарящи са в Брюксел тази седмица за интензивни преговори.
Дейвид Фрост допълва, че остава в „близък контакт“ с Барние и благодари на Европейската комисия (ЕК) „за незабавната им помощ и подкрепа“. Той подчертава, че здравето на преговорните екипи е на първо място.
Говорител на „Даунинг Стрийт" коментира, че с Комисията са обсъждани последствията за преговорите от ситуацията. „Ние бяхме и ще продължим да действаме в съответствие с насоките за обществено здраве и да гарантираме здравето и благосъстоянието на нашите екипи“, посочва още говорителят.
Паузата рискува да дерайлира преговорите заради и без това скорошния краен срок за постигане на успешен резултат, отбелязва изданието. Въпреки трудните дискусии по най-спорните въпроси, двете страни имаха за цел да сключат споразумение до следващата седмица, за да се даде време на Европейския парламент да ратифицира потенциалната сделка на евентуално извънредно заседание на 28 декември.
Според британското законодателство всички с положителен тест за коронавирус трябва да бъдат поставени под карантина в продължение на 14 дни. В Белгия карантината е за 10 дни. Предстои да се разбере колко широко това ще засегне екипите.
В белгийската столица има 50 британски служители. Всички физически срещи са преустановени, като само онлайн дискусиите продължават.
След шест седмици преходният период на Обединеното кралство ще приключи и страната ще напусне единния пазар и митническия съюз на ЕС. Евродепутатите се надяваха вече да започнат да обсъждат евентуален договор, за да могат да ратифицират търговското споразумение на 16 декември, но тази цел изглежда изглежда все по-трудно постижима.


Започва XI-ят международен шахматен фестивал за купата на Община Варна
Да помогнем на Явор да общува със света
Какво време ни очаква в събота?
Чревните инфекции във Варненско се увеличават
Двама играчи се завърнаха в Олимпик Вн преди първия официален сблъсък на тима
Акциите на Wendy's скочиха след оферта за приватизация
SpaceX добави 500 милиарда пазарна стойност след скок на акциите
Има ли риск при набирането на средства на Nvidia?
Селскостопанският износ на Украйна може да спадне наполовина
Седмицата в развитие: Дрон се разби в България, Бургас поема Евровизия 2027
Нов Koenigsegg с 1600 коня получава невиждана досега трансмисия
Изрядните шофьори на Volvo ще плащат по-малко за застраховка
Ferrari направи уникат с 1000 к.с.
Най-продаваният Opel в историята стана на 35 години
Ретро Lambo и Porsche от Louis Vuitton – най-големите хитове на Monterey Car Week
Милошев за чалга клипа пред Асеневци: Погазване на историческа памет!
Точно преди конкурса в Бургас: "Евровизия" остана без най-големия си спонсор
МВнР увери: Ще направим всичко възможно Ива Михайлова да получи лечение
На 21 години тя вече е посетила почти всяка държава в света
8 години на страдания и напрежение приключват за 4 зодии