Канцлерът на Германия Ангела Меркел заяви в сряда, че Европейският съюз (ЕС) е готов да приеме, че може да не се стигне до търговска сделка след инфарктните преговори с Лондон. Тя допълни, че Великобритания и ЕС трябва да измислят начин за минимизиране на риска от нелоялна конкуренция между техните пазари, предава Ройтерс.
Меркел предупреди, че предстоящата среща между премиера на Великобритания Борис Джонсън и председателя на Европейската комисия (ЕК) Урсула фон дер Лайен може да не даде търсената яснота преди срещата на върха на лидерите на ЕС, която трябва да започне в Брюксел в четвъртък следобед.
„Все още има шанс за споразумение. Не мисля, че утре ще знаем дали ще успеем, или не, не мога да обещая това. Ако има условия от британска страна, които не можем да приемем, ние сме готови да тръгнем по пътя без търговска сделка“, коментира тя.
Канцлерът на Германия казва, че създаването на система за справяне с различията, които могат да се развият в области като екологичното законодателство и трудовите стандарти, е „наистина големият въпрос, на който се нуждаем от задоволителен отговор“. „Трябва да разберем как ще реагира всяка страна, когато правната ситуация в ЕС или Великобритания се промени“, коментира тя. „Не можем просто да кажем - нека не говорим за това“, посочва Меркел.
Германският канцлер е категорична, че ЕС ще приеме, че Обединеното кралство тръгва по собствен регулаторен път, но също така трябва да се намери начин за запазване на лоялната конкуренция, когато това стане. Тя подчертава, че е важно да се запазят „равнопоставени условия за бизнес“ – един от най-спорните въпроси в преговорите заедно с риболовните права.
По-рано в сряда високопоставен министър от Обединеното кралство настоя, че „не е правилно“ да се каже, че преговорите за търговска сделка след Brexit се накланят в посока към никаква сделка преди срещата на високо равнище между Джонсън и Фон дер Лайен. Лондон все още защитава позицията, че ЕС трябва да предприеме действия, за да постигне сделка.
В сряда Джонсън заяви пред парламента в Лондон, че никой премиер не би могъл да приеме исканията на ЕС по преговорите.
"Казват, че ние трябва да сме единствената държава в светя, която няма суверен контрол върху своите риболовни води. Не смятам, че това са условия, които който и да е било премиер на тази страна може да приеме", заяви той.
Въпреки това той посочи, че все още може да бъде договорена добра сделка и очаква да обсъди въпроса с Фон дер Лайен.


Варна отбеляза 100-годишнината на Международния музикален фестивал „Варненско лято“
Условията за туризъм в планините са добри
Един варненски район остава без вода днес
Франция регистрира около 1000 допълнителни смъртни случая от жегите
Морска гара-Варна става на 58 години
Европейските оръжейни компании са пред нов фронт от проблеми
AI супербалонът е готов да се спука, предупреждават хедж фондове в Китай
Стармър напуска „Даунинг стрийт“ без ясна политическа идентичност
Ford наема отново инженери, тъй като AI не се справя с качеството
Историята се повтаря в Америка, част 4
Mercedes поиска от служителите си повече работа за... без пари
Toyota Classic - най-рядката кола на марката с дизайн от 30-те
Тръмп на война с петролните гиганти
Fiat 500 Coupe Zagato: Уникатът, който изпревари времето си
Фризьори съветват как да запазим цвета на косата си след боядисване
С 13 евро е по-скъпо пътуването ни до морето с автомобил
Никола Минчев: Радев говори едно в България и друго в Брюксел
Само Путин е над него: Кой е "пазителят на тайните" на Кремъл и как западните служби го разкриха?
преди 5 години Англичаните кво се правят на луди, сделка ще има само ако продължат да спазват законите на ЕС. Всичко друго е война. Кой ще ги остави да бъдат офшорка която да привлече европейския бизнес. Ироничното ече ЕС нямаше да съществува без Великобритания. отговор Сигнализирай за неуместен коментар