Гърция се подготвя за предсрочно връщане на още една част от дълга си към Международния валутен фонд (МВФ), съобщава англоезичното издание на "Катимерини". От думите на финансовия министър на страната Христос Стайкурас става ясно, че ще бъдат върнати заеми за 3,6 млрд. евро, чийто падеж е през 2021 година и 2022 година.
Това е втората подобна операция на Министерството на финансите на южната ни съседка. С реализацията ѝ Гърция ще върне предсрочно 6,3 млрд. евро, или 80% от заемите в размер на 8 млрд. евро, които получи от Фонда.
Изплащането на задълженията ще бъде съгласувано с кредиторите на Гърция и всички заинтересувани страни, коментира още Стайкурас.
Включването на МВФ към спасителната програма на Гърция, договорена през 2017 година, беше една от горещите точки при разговорите. Институцията смяташе дълга на страната за неустойчив и настояваше Европа да се ангажира с облекчаването му. Атина също не искаше включването на МВФ в програмата, защото институцията е известна с исканията си за сериозно съкращение на разходите.
Последната мисия на МВФ в Гърция в края на ноември 2020 година отбеляза, че пандемията от коронавируса е спряла крехкото икономическо възстановяване на страната. През първата половина на 2020 г. гръцката икономика се е свила със 7,9 на сто. Допълнително се очакват сериозни трудности във връзка с ограничения туристически сезон.
В средносрочен план дълговете на Гърция са устойчиви, но в дългосрочен план страната ще бъде изправена пред нови трудности, допълниха от Фонда в заключенията си след проверката.


Доказано - някои нови коли не изкарват и 100 000 км
Прогноза: Цените на имотите във Варна няма да паднат
16 пияни или дрогирани водачи спипа КАТ за ден
Как реагираха партиите след оставката на президента?
В отлична форма: Путин се потопи в ледени води за Богоявление
Източна Европа взе втората най-важна позиция в ЕЦБ
Въпрос за $10 трилиона: може ли Европа да използва фондовия пазар срещу Тръмп
Младежи разработват зелени решения за градските горещини
Мерц се стреми да озапти Макрон в реакцията на заплахата от мита на Тръмп
МВФ: AI и търговията са рискове за солидните перспективи за глобален растеж
Най-мощният Land Cruiser 300 идва в Европа, но няма да е за всички
Половината коли в България са дизелови
Eто го новото Volvo EX60
Eдин скрит, но съществен недостатък на BMW E60
Porsche 918 Spyder удари рекордна цена на търг
Мароко сезира ФИФА за изваждането на Сенегал на финала
Президентът Румен Радев официално ще депозира оставката си днес
Стана ясно как Кейт Мидълтън е прекарала своя рожден ден
Защо технологичният свят смята, че американската мечта умира?
Защо следващите изтребители Dassault Rafale може да бъдат построени в Индия?