Пандемията от коронавирус е един от най-големите политически, социални и икономически проблеми на века, заяви в новогодишното си обръщение канцлерът на Германия Ангела Меркел.
„Това е историческа криза, която до голяма степен засегна всички, а някои твърде много“, каза ръководителката на германското правителство, цитирана от БТА.
„Зимата ще бъде тежка“, предупреди Меркел и добави, че зависи от цялото общество колко скоро ще бъде преодоляна пандемията.
Тя каза, че през 2020 г. нещо се е стоварило върху човечеството, което светът не е очаквал. „Неизвестен дотогава вирус проникна в телата и живота ни“, заяви Меркел и припомни, че на хората се е наложило да се откажат от контакти, прегръдки, лични разговори и тържества. „Вирусът превръща нормалното поведение в риск, а напълно необичайните защитни мерки в норма“, каза канцлерът.
По думите ѝ „теориите на конспирацията, разпространени във връзка с пандемията, са не само погрешни и опасни, но и цинични и жестоки“ спрямо хората, загубили близките си поради коронавируса.
„Позволете ми да кажа нещо лично накрая: след девет месеца ще има избори за Бундестаг, на които няма да се кандидатирам. В тази връзка, както изглежда, днес мога да се обърна към вас за последен път с новогодишно обръщение като канцлер", каза Меркел.
„Мисля, че не преувеличавам, когато казвам, че никога през последните 15 години не сме смятали старата година за толкова трудна и че въпреки всички притеснения и известен скептицизъм, никога не сме посрещали новата година с такава надежда", допълни тя.


Груповата фаза на Мондиала приключи! Вижте всички 1/16-финали
Почти 19 години работа за собствен дом: Къде в Европа жилищата са най-недостъпни?
Кои са най-опасните храни на крак през лятото
Стоянович: Храним се по начина, по който мислим - с отпадъци
Рекордните жеги в Европа водят до ръст на животозастрашаващите спешни случаи
Ford наема отново инженери, тъй като AI не се справя с качеството
Историята се повтаря в Америка, част 4
Историята се повтаря в Америка, част 3
Историята се повтаря в Америка, част 2
Историята се повтаря в Америка, част 1
Fiat 500 Coupe Zagato: Уникатът, който изпревари времето си
Toyota превръща „стария“ RAV4 в офроудър
Citroën превърна C3 Aircross в подводница на колела
Изненада: Ford оглави класация за качество
Китайските производители отнеха големия коз на японците
Как Русия е проникнала в iPhone на дисидент с помощта на забранена израелска технология
Жълт код за жега в 14 български области
1430 за загинали, над 50 000 са в неизвестност след земетресенията във Венецуела
Димитър Манолов: Това е бюджет на инерцията
преди 5 години Меркел да пита българи, испанци, гърци и италианци затова колко трудна е била годината. А какво ли ще кажат африканците и афганистанците например? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Кайзер Вилхелм II мисля че няма да е съгласен. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години "Пандемията от коронавирус е един от най-големите политически, социални и икономически проблеми на века, заяви в новогодишното си обръщение канцлерът на Германия Ангела Меркел."Така е , не е здравен проблем . отговор Сигнализирай за неуместен коментар