IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Крим ще разруши ядрена централа, която така и не влезе в експлоатация

Инспекция установила проблем с проекта на почти построената централа след инцидента в Чернобил

12:01 | 09.02.21 г. 15
<p>
	<em>Купол на ядрен реактор. Снимка: Bloomberg LP</em></p>

Купол на ядрен реактор. Снимка: Bloomberg LP

Местното правителство на Крим е взело решение за окончателното разрушаване на ядрената централа на полуострова, която така и не беше въведена в експлоатация. Строителството на централата започна през 1975 година и беше прекратено след инцидента в Чернобил през 1986 година, пише S&P Platts.

Първите проекти за ядрената централа са изготвени през 1968 година и целта е централата да захранва нуждите на Кримския полуостров. Проектът включва изграждането на два енергоблока с обща инсталирана мощност от 2 гигавата и с възможност за добавяне на още два блока. Типът на реакторите е ВВЕР - 1000.

До аварията в чернобилската ядрена централа са завършени 80% от първия енергоблок на централата, а готовността на втория е 18% от предвидените работи. След това инспекция на проекта е установила, че строителството е в геоложки неподходящ терен и през 1989 г. централата е окончателно изоставена.

През 90-те години на мястото на първия реактор се провежда музикален фестивал.

През 2015 г. в долната камара на руската Дума се заговори за възобновяване на проекта и изграждане на два реактора, но от "Росенергоатом" посочват, че няма нужда от строеж на ядрена мощност на полуострова, а вместо това препоръчват да бъде изградена централа, използваща термална енергия.

Сега в Крим надделяват опасенията, че изоставената сграда на ядрената централа, която така и не влезе в експлоатация, може да се срути и властите са взели решение за нейното премахване.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 14:34 | 11.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

5
rate up comment 5 rate down comment 5
zelka007
преди 3 години
https://***.bluelink.net/***.bluelink.net/files/attachments/aec-report-bg.pdfстраница 9 ... не ми се рови , имаше качено някъде , но като .pdf самото становище на БАН . освен това имаше и становище от росатом по същата тема , но май беше от по-късна година 1986 , с препоръка проектът да бъде прекратен поради сеизмичната неустойчивост на тази площадка . и то беше в .pdf , та сега не ми се рови да ги търся ... аз не обяснявам нищо . хора в пъти по-грамотни по темата що е то сеизмична устойчивост на терен , препоръчват този проект да бъде прекратен ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 2 rate down comment 6
Dr. Vatnikov
преди 3 години
Ей тва е - икономика по руски!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 8 rate down comment 2
vzhekoff
преди 3 години
Може ли да ми обясниш с какво теренът на Белене не е подходящ за нашата АЕЦ, а отсреща за румънско-канадските реактори е подходящо ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 2 rate down comment 4
zelka007
преди 3 години
"геоложки неподходящ терен" ... като беляНЕ ... :)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 4 rate down comment 1
redcretin
преди 3 години
Абе статията, преписвайте поне като хората :) Какво е туй " 2 хил. гигавата" ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още