Нидерландски съд нареди на Royal Dutch Shell по-съществено намаление на емисиите въглероден диоксид, пише Ройтерс. Делото може да се окаже ключово по отношение на правните действия срещу енергийните фирми по света, допълва агенцията.
Постановлението ще окаже допълнителен натиск върху сектора, който и без това е натоварен с екологичните очаквания на инвеститорите, активисти и правителства.
Съдът посочва, че до 2030 година Shell трябва да намали емисиите с 45% спрямо нивата през 2019 година. От Shell коментират, че ще обжалват съдебното решение.
По-рано тази година петролният гигант обяви един от най-амбициозните планове за "позеленяване" в сектора. Според него компанията ще намали въглеродната интензивност на производството си с 6% до 2023 година, с 20% до 2030 година и с 45% до 2035 година спрямо нивата от 2016 година. До 2050 година емисиите ще бъдат намалени със 100% спрямо нивата от 2016 година, коментираха още от Shell.
Според съда в Хага обаче тези заявки не са достатъчни. Според думите на съдията има опасност Shell да не изпълни своите задължения за намаляване на емисиите и затова е нужно да има специално разпореждане.
Искът срещу петролната компания беше подаден от група екологични организации, сред които "Гринпийс" и нидерландската организация на "Приятели на Земята", през 2017 година. 17 хил. души са се подписали под иска с мотива, че Shell застрашава човешките права, продължавайки да инвестира в изкопаеми горива.


18-годишен шофьор загина в катастрофа
Германия отчете най-топлата си нощ
Какво ще бъде времето в понеделник?
Никола Цолов с четвърта победа във Формула 2
Борисов: При ГЕРБ цяла Европа говореше за финансовата дисциплина на България
Европа има 6 млрд. причини за нов налог върху купувачите в интернет
Без дипломация, моля, ние сме американци
Европейските оръжейни компании са пред нов фронт от проблеми
AI супербалонът е готов да се спука, предупреждават хедж фондове в Китай
Стармър напуска „Даунинг стрийт“ без ясна политическа идентичност
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Mercedes поиска от служителите си повече работа за... без пари
Toyota Classic - най-рядката кола на марката с дизайн от 30-те
Тръмп на война с петролните гиганти
В кадър: "Славия" изпрати в последния им път двете деца, загинали на "Тракия"
Никола Цолов отново с триумф във Формула 2
Борисов обяви: ГЕРБ гради алтернативно правителство за деня, в който ще управляваме
Цените на част от храните продължават да спадат
Морален казус: Таксиметров шофьор засне младо момиче в София, пусна я в интернет
преди 5 години Тези хора съвсем се бъгнаха. Дали не е от вируса? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години мхм , не само в холандия ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Откога и с какво право, някакъв съд, ще НАРЕЖДА, колко точно, да са големи нечии амбиции? Има нещо гнило в Холандия отговор Сигнализирай за неуместен коментар