Служител на Европейската централна банка (ЕЦБ) заяви, че се надява ограничението на банковите дивиденти "скоро" да бъде вдигнато, посочи Bloomberg.
„Ще се откажем от тези препоръки за дивиденти, надяваме се скоро“, каза Андреа Енрия, председател на надзорния съвет на ЕЦБ. „Внесохме това решение за обсъждане на борда за срещата на 23 юли и скоро след това ще дадем обратна връзка“, каза той.
Европейските банкови акции се сринаха миналата година, тъй като ЕЦБ забрани изплащанията на акционерите, за да гарантира, че банките разполагат с достатъчно резерви, за да преглътнат загубите и да запазят кредитирането по време на пандемията. По-късно банката ограничи дивидентите през първите девет месеца на тази година и заяви, че ще вдигне тези ограничения, освен ако икономиката не се влоши.
Въпреки че ходът беше болезнен за някои кредитори и техните инвеститори, европейският банков регулатор посочи, че това е компромис от страна на кредиторите за безпрецедентните регулаторни облекчения, които им бяха предоставени за оцеляване в кризата.
„Ясно е, че все още има много несигурност и кредитният риск не е отминал за банките, така че предпазливостта все още трябва да бъде пътеводител през следващите месеци“, каза Енрия във вторник.
По думите му някои банки не са постигнали достатъчен напредък в осигуряването на рентабилност на своите бизнес модели и ЕЦБ ще засили натиска си. Банкерите са загрижени, че стрес тестът на ЕЦБ през следващата година за рисковете, пред които са изправени заемодателите от изменението на климата, може да доведе до „директно илюстриране“ на нивата на капитала, които те трябва да поддържат.
„Пояснихме, че през следващата година ще има само качествено отражение на резултатите от стрес теста и евентуално само косвено въздействие чрез оценките на изискването по втория стълб. Но постепенно ще започнем да третираме климатичния риск като всеки друг риск“, обясни Енрия.
Редица банки, сред които BNP Paribas SA, лобират да възобновят изплащането на дивиденти, тъй като се стремят да подсилят падащите цени на своите акции, съобщи Bloomberg по-рано.
Първоначално централната банка уведоми кредиторите да запазят капитала в разгара на паниката заради пандемията през март, като съобщи, че това е част от регулаторните облекчения, целящи да им помогнат да издържат кризата.
Редица европейски банки, включително асоциацията на кооперативните банки в Германия, призоваха ЕЦБ да изключи добре капитализирани и доходоносни кредитори от забраната.


Над 50 000 бебета са се родили у нас през 2025 г.
Асен Личев: Европа пресъхва, а чиновниците още пишат доклади
България е на опашката в ЕС по брой коли, но начело на класацията по най-стари автомобили
Близо 900 000 са младежите в България, една трета от тях работят
Тръмп се връща към икономически натиск върху "окопалия се" ирански режим
Отчетите на S&P 500 са толкова добри, че инвеститорите вече се притесняват
Изкуственият интелект тласка енергийния сектор към нова вълна от сделки
Хедър Конли: Тръмп няма много варианти в Иран - Част 1
Хедър Конли: Тръмп няма много варианти в Иран - Част 3
Cybertruck стана количка с дистанционно в безумен проект
Проблем блокира шофьори и пътници в хибриди на Lexus и Toyota
Jaguar показа интериора на електрическия Type 01
Nissan създаде оръжие срещу аквапланинга
BMW вече рециклира над 50% от старите автомобили
Министрите Абровски и Шишков ще инспектират строителството на обходния път на Кресна
Земетресение с магнитуд 5,5 разтърси Салвадор
Драматичната размяна на самолети от Тръмп показва личните залози във войната с Иран
Американският флот тества евтин подводен дрон с автономност от хиляди километри