Европейският съюз може да отпусне на Турция още 3,5 милиарда евро за настаняване на сирийски бежанци. Това е предложението на ЕК за финансовия пакет за Турция до 2024 г., поясняват пред Ройтерс двама дипломати в сряда. Общо 5,77 милиарда евро хуманитарна помощ трябва да отидат за Турция, Йордания, Ливан и Сирия. Това трябва да предотврати нов поток от бежанци в ЕС и да помогне да се спечели време, докато гражданската война в Сирия приключи. Предложението на Европейската комисия трябва да бъде представено на 27-те държавни и правителствени ръководители на ЕС на срещата им на върха в четвъртък.
Съмнително е обаче дали проектът ще получи одобрение. Някои водещи политици в страните от ЕС обвиняват Турция в отслабване на правата на човека и увеличаване на авторитарното лидерство. Освен това парите ще идват изцяло от общия бюджет на ЕС, което ще изисква одобрението на Европейския парламент. Това, от своя страна, ще поднови дебата за европейското бъдеще на страната. Евродепутатите обвиняват правителството на президента Реджеп Тайип Ердоган, че ограничава свободата на медиите и хвърля политически опоненти в затвора без справедлив процес.
В Турция има близо 4 млн. сирийци, като повечето от тях не живеят в бежански лагери, стотици хиляди работят, а децата им вече са на училище.
Анкара често изтъква, че е похарчила над 40 млрд. долара за предоставяне на основни услуги и иска средствата от ЕС да бъдат изплатени директно на правителството в Анкара. Ройтерс отбелязва, че предвид нарастващия авторитаризъм в Турция и влошаващото се състояние на човешките права това е малко вероятно.


Добра реколта на ечемик и пшеница в Добружда
Черно море започна седмицата с двуразови тренировки
12-годишна спаси майка си след инсулт зад волана на АМ „Струма“
Варна бе домакин на Държавното първенство по стрелба с лък за незрящи
Обменът на левове в евро от 1 юли: Ако банките и пощите въведат такси, трябва да ги обявят предварително
Златото може да загуби само при трайна стагфлация, но тя е малко вероятна
Надпреварата за центрове за данни в космоса, част 6
Дебютът на Amazon в бързите доставки изтри $15 млрд. от оценката на конкурентите
Надпреварата за центрове за данни в космоса, част 5
Надпреварата за центрове за данни в космоса, част 4
В Китай направиха ван с лукс на частен самолет и собствена тоалетна
Най-странният автомобилен клаксон е измислен от филмово студио
Новото Audi Q7 дебютира в България
12-годишно момиче спря аварийно кола и спаси майка си на магистрала "Струма"
Пет легенди, които промениха автомобилния спорт
Заради обиди за теглото: Любимата на Деклан Райс едва не пропуснала Световното
Месечна нумерологична прогноза за юли 2026
Спипаха дилър с над половин килограм фентанил за близо 31 000 евро
Украйна разполага тежки роботизирани камиони на фронтовата линия