Докторската дисертация на гуверньора на Турската централна банка Шахап Кавджъоглу се проверява след твърдения за плагиатство, съобщи официален представител на университета „Мармара“ в Истанбул, цитиран от Bloomberg.
„Въпросът се проверява в съответствие с директивата за етични публикации на университета „Мармара“, заяви Омер Акгирай, ръководител на борда.
Лявото издание Birgun първо съобщи за твърдения срещу Камджъоглу, след като отправило официално искане за информация чрез комуникационния център на турското президентство. Акгирай заяви пред изданието, че твърденията за плагиатство са били обсъждани на 26 юни и е бил назначен докладчик за извършване на проверка.
В дисертацията от 2003 г., озаглавена „Прилагане на управлението, решенията и наблюдението на проблематични заеми в търговските банки“ изглежда има заемки на цели части от доклад, публикуван от централната банка година по-рано без надлежните бележки под линия или цитати, пише Birgun.
Кавджъоглу, който пое управлението на централната банка през март, е отказал коментар пред Bloomberg.
Един от предшествениците му на поста, Мурат Юсал, трябваше да отговаря на обвинения в плагиатство през 2019 г. за докторската си дисертация за инфлационното таргетиране. По онова време централната банка отказа коментар за обвиненията срещу Юсал.
Дисертациите и на двамата са имали един и същи научен ръководител – Еришах Арикан, който сега е председател на Истанбулската борса и заместник-председател на Турския държавен фонд.
Арикан е бил научен ръководител и на дисертацията на Берат Албайрак, зет на президента Реджеп Ердоган и бивш финансов министър.


Тежка катастрофа със загинал край Карлово
Медицински хеликоптер е транспортирал мъж с черепно-мозъчна травма
Падение за Григор Димитров! Загуби на старта на "Чалънджър" от квалификант
Избран е изпълнител за доставка и монтаж на 40 подземни контейнера за битови отпадъци във Варна
Черно море II спечели с 3:0 дербито срещу Спартак II в Трета лига
Българите вече имат значително богатство, но не го използват за повече доходност
AI бумът вече оскъпява смартфони, чипове и центрове за данни
IEA: Петролните запази намаляват с рекордно темпо, част 2
IEA: Петролните запази намаляват с рекордно темпо, част 1
Слънчевата енергия е толкова развита в Европа, че електроенергията се разхищава
Новият коз на Mazda: Самозареждащи се хибриди
BYD променя подхода си към Европа
Защо новите накладки вече се износват по-бързо
Най-скъпо не означава най-добро – японците отново печелят
Renault направи перфектната офроуд играчка за плажа
Пазарът на труда у нас: Туризмът и търговията водят, производството се събужда
Икономист: Само по-голямо производство може да свали цените трайно
Карди Би решила да даде втори шанс на Стефон Дигс
Армията на САЩ избра Rogue 1 за унищожаване на танкове от дълги разстояния