Сезонно коригираната строителна продукция намалява с 1,3% в еврозоната през август 2021 г. в сравнение с юли 2021 г. и с 1,8% в Европейския съюз (ЕС), показват оценките на европейската статистическа служба Евростат.
През юли 2021 г. производството в строителството нарасна с 0,1% както в еврозоната, така и в ЕС, припомнят от Евростат.
През август 2021 г. в сравнение с август 2020 г. строителната продукция се свива с 1,6% в еврозоната и с 1% в ЕС, сочат още данните.
В еврозоната през август 2021 г. в сравнение с юли 2021 г. гражданското строителство се свива с 1,9%, а сградното строителство – с 1,3%. В ЕС намаленията са, съответно, 1,4% и 2,1%.
Сред държавите членки на блока, за които има налични данни, най-голям месечен спад е отчетен на строителната продукция в Швеция (-10,5%), Унгария (-5,9%) и Германия (-3,1%), а най-голям ръст – в Португалия (+2,4%), Словакия (+1,9%) и Полша (+1,6%).
В еврозоната през август 2021 г. в сравнение с август 2020 г. гражданското строителство в еврозоната се свива с 2,9%, а сградното строителство – с 1,3%. В ЕС се отчитат спадове от, съответно, 1,5% и 0,7%.
Най-силен годишен спад на строителната продукция е регистриран в Испания (-13,9%), Румъния (-7,0%) и Словения (-6,8%), а най-големи увеличения – в Унгария (+10,2%), Полша (+7,9%) и Финландия (+4,7%).
В България строителната продукция отбелязва месечен ръст от 0,6% през август и годишен от 2,4%.


Над 50 000 бебета са се родили у нас през 2025 г.
Асен Личев: Европа пресъхва, а чиновниците още пишат доклади
България е на опашката в ЕС по брой коли, но начело на класацията по най-стари автомобили
Близо 900 000 са младежите в България, една трета от тях работят
Изкуственият интелект тласка енергийния сектор към нова вълна от сделки
Хедър Конли: Тръмп няма много варианти в Иран - Част 1
Хедър Конли: Тръмп няма много варианти в Иран - Част 3
Хедър Конли: Тръмп няма много варианти в Иран - Част 2
Уенди Шърман: Иран може да контролира Ормузкия проток завинаги
Cybertruck стана количка с дистанционно в безумен проект
Проблем блокира шофьори и пътници в хибриди на Lexus и Toyota
Jaguar показа интериора на електрическия Type 01
Nissan създаде оръжие срещу аквапланинга
BMW вече рециклира над 50% от старите автомобили
Лицензът за дружествата на "Лукойл" у нас е удължен до 29 октомври
22-годишна жена загина при катастрофа на Околовръстния път в София
"Справедливата цена" се връща на дневен ред, но кой ще пази потребителите?