Италианският министър-председател Марио Драги заяви, че е готов да възстанови управляващата си коалиция и че подкрепата от последните няколко дни не може да бъде пренебрегната.
Думите на Драги пред Сената сигнализираха за облекчаване на правителствената криза, която се разрази през последната седмица и заплашваше да хвърли страната в смут, предава Bloomberg.
Миналата седмица акциите и облигациите се сринаха, след като Драги заяви, че иска да подаде оставка, защото няма подкрепата на партиите в коалицията си, особено на Движение „Пет звезди" на Джузепе Конте. Две дясноцентристки групи – „Лигата“ на Матео Салвини и „Форца Италия“ на Силвио Берлускони - заявиха през уикенда, че са готови да напуснат правителството, което усложни намирането на решение.
В първата част на речта си пред Сената Драги заяви, че миналата година е бил помолен да създаде правителство, което да се справи с пандемията, както и с извънредни икономически и социални ситуации. Широката подкрепа от всички основни партии, с изключение на една, е позволило на неговото правителство да действа бързо и да одобри реформите.
„Смятам, че министър-председател, който никога не се е изправял пред избирателите, се нуждае от възможно най-широка подкрепа в парламента", каза Драги.
В знак на оптимизъм преди речта на Драги инвеститорите изкупуваха италиански дълг, което доведе до понижаване на 10-годишната доходност, докато германският му аналог се повиши, намалявайки спреда между двойката под 200 базисни пункта за първи път от една седмица.
Драги ще говори два пъти днес - при откриването на сесията на Сената и след това около 17:00 ч. Местно време, когато ще отговори на дебатите на законодателите по неговата реч.
Премиерът може да използва основната си реч само за да изложи резултатите, постигнати от неговото правителство, търканията, довели до кризата, и какви реформи остават за провеждане. Мнозина очакваха той да изчака, докато изслуша реакциите на коалиционните партии на работния си план, преди да изясни намеренията си, но очевидно още сутринта той обяви, че е готов да остане на поста си.


Промени в организацията на движението по време на Маратон Варна 2026
Радев назначи Смърков за областен управител на Варна
Осъдиха бездомник на 20 години заради убийство на българка във Франция
Черно море остава без четирима футболисти до края на сезона
Какво ще бъде времето в четвъртък?
Новините в развитие
Акциите на Big Tech са толкова скъпи, че инвеститорите гледат към Азия
Поради AI манията индустриалните компании се представят като акции на чипове
Клоза: Намираме пазар за повече петрол и дизел, отколкото можем да произведем
Клоза: Китай връща барели, пътуващи към него
Mercedes започна да продава дилърства в Германия
Обновеният бестселър на Jeep получи нов двигател
20 млн евро на километър – това ще бъде най-скъпият път в света
Тези модели ни напускат през 2026
Историческо: BMW събира всички арт автомобили за първи път
Нови 28: Кабинетът "Радев" подмени всички областни управители
Свлачище заплашва да помете АМ "Струма"?
Градушката в Трявна нанесе щети по жилища, реколта и коли
Близо 200 000 евро за 4 каузи дариха клиентите на Lidl чрез автоматите за обратно приемане на опаковки
Мирчев за Борисов и Пеевски: Трябваше една година, за да бъде махната тази охрана
преди 3 години ти даже на малкия пръст не можеш да стъпиш на тая жена... ама тръгнал нашия панелен плъф да се пъчи, жалкарр! хахахахах! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Абе, тоя италианците щяха да го разкъсат на парчета направо на улицата - той пак се бута да управлява... явно наистина някой народ в ЕС трябва да хване премиерчето си и да го утpепе по някакъв неописуемо мъчителен начин, за да послужи за назидание на другите... облози кой ще е първата жертвичка? Аз нз кой - ама най ми се ще да спипат урсулата. отговор Сигнализирай за неуместен коментар