Кипър не успя да избере президент в първия тур на изборите. На балотаж отиват консервативният Никос Анастасиадис, който е спечелил малко над 45% от гласовете при 99% преброени бюлетини, и независимият кандидат, подкрепен от левицата, Ставрос Малас, който събира около 27% от гласовете, съобщи New York Times.
Бившият външен министър на Кипър Йоргос Лиликис е трети, като спечели подкрепата на около 25% от избирателите.
Еврогрупата следи отблизо изборите в страната, тъй като от резултатите зависи решението за отпускане на спасителна помощ за страната. Правителството вече постигна предварително споразумение с държавите от еврозоната и прие мерки за икономии.
Искането за помощ обаче среща съпротивата на някои страни, включително и Германия, заради съмненията, че кипърските банки са центрове за пране на пари на руски олигарси.
От кандидатите за президент на страната Никос Анастасиадис се представи като най-способният да води преговорите за спасителната помощ. Опонентът му Малас пък настоява, че той може да договори възможно най-добрите условия по спасителната помощ.
Според анализатори и резултати от проучвания на общественото мнение най-вероятният победител на балотажа е 66-годишният Анастасиадис. „Това е победа за силите, които искат да отворим нова страница“, коментира той късно снощи, след обявяването на първите резултати.
Според анализатори обаче гражданите на Кипър все още не са напълно сигурни дали Анастасиадис заслужава да поеме поста. Още повече, че ако спечели, той ще бъде изправен пред дълъг списък приоритетни предизвикателства, едно от които да успокои опасенията, че страната няма да изпадне в невъзможност да си плаща дълговете.
Отиващият си президент Димитрис Христофиас, който не се кандидатира за нов мандат, коментира, че това не е най-лошата криза, през която преминава страната, но „някои искат да забравят това“. Той посочи, че е отишъл до изборната урна, за да подкрепи „устойчивостта, демокрацията и прогреса“.


Класация постави България сред най-добрите страни за пътуване на пенсионери
Пенсионните фондове с нов модел: Как да изберем между динамичен, балансиран и консервативен подфонд?
Проучване: Все повече българи предпочитат дрехи втора употреба
Изкуственият интелект назова професиите на бъдещето, някои от тях още не съществуват
Доктор: При прегряване човека трябва да се изведе на сенчесто място и да се охлади с мокри кърпи
Сушата в Европа застрашава есенната сеитба и реколтата догодина
Великобритания затяга контрола върху отбранителните доставки след проблем с Китай
Танкер плати $4,6 млн., за да прескочи опашката в Панамския канал
Зеленски: Украйна удари ключов център на „Роскосмос“ в Русия
Qwen на Alibaba надхвърли 3 млрд. изтегляния, изпревайки Meta и Google
Този кемпер разполага не с едно или две, а с пет легла!
Новият часовник на Mercedes изостава с един ден за 1040 години
Германски производител готви революционни спирачки
Volkswagen поема нов курс – по-малко модели, повече иновации
Lamborghini представи най-бързия и най-мощен автомобил в историята си
Лудогорец продължава без грешка, Ботев (Пловдив) падна в Разград
Пламъци край бреговете на гръцкия остров Скирос, пожарът наложи превантивни евакуации (ВИДЕО)
България със сребро в отборната надпревара на Световното по художествена гимнастика
Милан разби Манчестър Юнайтед след зрелищен обрат
На кой пръст се носят пръстените за късмет и успех