Бившият финансов министър на Гърция Янис Стурнарас ще оглави централната банка на страната, съобщава Ройтерс, като се позовава на изявление на институцията.
Мандатът на настоящия управител на гръцката централна банка Георгиос Провополус изтича на 19 юни, допълват от институцията.
Слуховете, че Стурнарас ще оглави гръцката централна банка, се носят от месеци. Вчера премиерът на Гърция Андонис Самарас ги потвърди, след като стана ясно, че един от новите министри в кабинета заема мястото на Стурнарас - иономистът Гикас Хардувелис вече е новият министър на финансите на Гърция.
Стурнарас изведе икономиката на южната ни съседка на пътя на възстановяването, след като заради кризата Атина замалко не излезе от еврозоната през 2012 г. Той е икономист, с богат опит в сферата на финансите и бивш икономически съветник на правителството, когато Гърция се присъедини към еврозоната.
Стурнарас успя да стабилизира финансите на Гърция, като се очаква икономиката да отбележи и слаб растеж през тази година след шест поредни години на спад.
Атина успя да се завърне и на международните дългови пазари с успешната продажба на облигации за 3 млрд. евро, както и постигна първичен бюджетен излишък през 2013 г.
Стурнарас обаче се превърна в магнит за критики заради политиката му на строги икономии, която се изискваше заради договорката с международните кредитори. Основната опозиция в Гърция – крайната левица СИРИЗА, се обяви против назначаването му за управител на централната банка точно заради орязаните разходи през последните години.


18-годишен шофьор загина в катастрофа
Германия отчете най-топлата си нощ
Какво ще бъде времето в понеделник?
Никола Цолов с четвърта победа във Формула 2
Борисов: При ГЕРБ цяла Европа говореше за финансовата дисциплина на България
Европа има 6 млрд. причини за нов налог върху купувачите в интернет
Без дипломация, моля, ние сме американци
Европейските оръжейни компании са пред нов фронт от проблеми
AI супербалонът е готов да се спука, предупреждават хедж фондове в Китай
Стармър напуска „Даунинг стрийт“ без ясна политическа идентичност
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Mercedes поиска от служителите си повече работа за... без пари
Toyota Classic - най-рядката кола на марката с дизайн от 30-те
Тръмп на война с петролните гиганти
В кадър: "Славия" изпрати в последния им път двете деца, загинали на "Тракия"
Никола Цолов отново с триумф във Формула 2
Борисов обяви: ГЕРБ гради алтернативно правителство за деня, в който ще управляваме
Цените на част от храните продължават да спадат
Морален казус: Таксиметров шофьор засне младо момиче в София, пусна я в интернет