Украинският премиер Арсений Яценюк обяви в петък, че ръководеното от него правителство ще поиска от парламента разрешение за прекратяване на неутралитета на Украйна и присъединяване към НАТО, съобщиха Ройтерс и BBC.
„Правителството на Украйна ще внесе за разглеждане в парламента закон за отменяне на неутралния статут на украинската държава и възстановяване на курса към членство в НАТО“, заяви Яценюк, цитиран от агенцията.
"Обръщаме се към президента на Украйна с молба да постави този законопроект начело на дневния ред, а украинският парламент да го разгледа незабавно", добави Яценюк.
Ако бъде приет, законопроектът ще забрани на Украйна да вземе решение за членство в "каквито и да е други икономически, политически или други съюзи", които биха попречили на страната да се присъедини към Европейския съюз, каза още премиерът.
"След приемането на този закон ще бъде забранено членството както в Митническия, така и в Евразийския съюз, както и във всички подобни съюзи, които по своята същност не представляват нищо друго, освен възстановяване на Съветския съюз от Русия", каза още премиерът.
Украйна има нужда от „практическа помощ“ от НАТО и очаква такова решение да бъде взето още през уикенда, добави министър-председателят по време на заседание на кабинета.
От своя страна, генералният секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен заяви, че напълно уважава решенията на Украйна, които се отнасят до сигурността на страната и избора на съюзи, в които да участва.
Припомняме, че проруските бойци влязоха в югоизточния украински град Новоазовск. НАТО, Киев и Вашингтон твърдят, че сепаратистите са подкрепени от руски военни и военна техника, докато Москва отрича да е изпращала военни части в региона. Лидерът на Донецката народна република обаче призна, че в редиците на бойците има руснаци, но ги определи като доброволци, а не военнослужещи.
Междувременно Финландия и Швеция решиха да подпишат споразумение с Организацията на Северноатлантическия договор, което ще даде възможност на блока да разположи свои войски на техните територии. Страните ще бъдат свободни да решават в каква степен да си сътрудничат с НАТО.


Областната дирекция на МВР във Варна получава държавен имот
Община Варна стартира проекти за ремонт на СК „Локомотив“ и НЧ „Христо Ботев 1928
Черно море пусна билетите за мача с Арда за Купата на България
Майка благодари на варненска болница, спасила детето й
Желязков: Демокрацията изисква да чуваме различното мнение, дори когато то не ни харесва
Обикновените бели тениски на Брунело Кучинели струват 500 долара. Само не ги наричайте тихи
Пасивност към еврото прави българския бизнес уязвим за конкуренцията от ЕС
Ръсел Вуут е архитектът на имперския президентски мандат на Тръмп
Инвеститорите в Турция следят 2 ключови решения на централни банки
Слугинажът на ФИФА към Тръмп опорочава красивата игра (и климата)
Основните прилики между класическото Renault 5 и новото ЕV
Блокче глина може да направи чудеса при почистване на автомобила
Citroen направи щур ван със спалня и киносалон
Хиляди употребявани коли загубиха важна функция
Сервиз, гуми, застраховка – как да планираме годишния авто бюджет?
Донбас няма да задоволи Путин, той ще иска още
Украйна е задържала кораб на руския сенчест флот
Франция алармира: Евросредства може да са се озовали в ръцете на "Хамас"
Памела Андерсън иска да си смени името
ПП пуснаха карта на протеста в София, увериха, че няма да има шествие


преди 11 години ъ, за туй дет си го написал москвичите и те са допринесли доста . Даже имат по евтин вариант от бомбардировките - конските вагони и у Сибир ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Така че желанието на украинците за присъединяване към военно-политическия съюз на цивилизованите държави е съвсем разбираемо ...-----------За коя цивилизация говориш ? За тази която векове наред извършваше поробване, експлоатация, грабежи, зверства и колонизиране по всички кътчета на планетата , цивилизацията, която е отговорна за геноцида и изтреблението на цели раси (като индианците в Ю и С Америка), нея ли имаш предвид или наследниците й, които в най-новата човешка история не са спрели да засипват с бомби (в това число мирни жители) и да разчленяват и превръщат в разруха и пустиня цели държави ? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Точно така! Да се действа радикално! Какво като има мнозинство! И Гарабед е хор, и малцинството иска да управлява! Какво като сте малцинство! Точно затова трябва вие да командвата! Я вижте в Украйна - 100-тина хил. наците от Галичина стъпиха на врата на 45 млн. телета и сега ги водят в кланицата! Не газови камери, цели газови зали и стадиони трябват за русофилите! Има чужд опит за разправа с леви, русофили и *** - Батиста, Пиночет, Нориега... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Хахаха...яка снимка - Яценюк се чуди дали може да го поеме целия... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Май наистина ми омръзна форумът да е пълен с руски мекерета! Но това не означава, че като сте повече и по-гръмогласни (нали затова ви плащат!), нормалните хора трябва да изчезнем! Затова ще са ви необходими газови камери, (дез)информационна война не е достатъчна. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години И аз това казва - НАТО да покаже на Русия кой командва света и да я натика в *** ***! Иначе за чий го хрантутят този пакт вече 65 години народите на най-богатите държави, че отскоро и въшкари като нас! НАТО е създаден да унищожи СССР, чийто правоприемник е Русия. Какво чака? Излизайте по улиците и искайте от правителствата да възложат на НАТО да започне война срещу Русия! Не губете време в драскотене тук, защото украинските палячовци най-много да докарат руснаците пак до Берлин.... хахаха! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Мави , ако бика или респективно мечката не приключат скоро коридата 100 % отиват за кюфтета , а и тоз ториадор го играе хитрец - за сега действа с посредници . отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години абе, надничарио, не ти ли омръзна отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години абе, надничарио, не ти ли омръзна отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години То статистически и тореадорът 100% гушва китката ... някога... хахаха! Въпросът е в конкретната корида кой кого ще надживее... Щото има съмнения, че под бичата кожа може да има мечка.... хехе. отговор Сигнализирай за неуместен коментар