Украинските сили са започнали днес да се изтеглят от стратегическия град Дебалцево, който е обкръжен от проруските сепаратисти, съобщи депутат от парламента в Киев, който оглавява доброволчески батальон в боевете в Източна Украйна, цитиран от Ройтерс.
Според пресслужбата на сепаратистите ДАН, цитирана от Ройтерс, стотици украински правителствени войници се предават в Дебалцево заедно с оръжията си.
Въпреки влязлото в сила през уикенда споразумение за прекратяването на огъня през последните дни в града се стигна до ожесточени боеве между бунтовниците и украинската армия. Според лидери на проруските бойци те са завладели големи части от града. Колко точно души са загинали в сраженията е неясно. Журналисти и служители на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ) не са били допуснати в града от бунтовниците.
Междувременно ООН и САЩ настояват за прекратяване на сраженията. Съветът за сигурност на ООН призова във вторник страните в конфликта "незабавно да прекратят военните действия". Украинският президент Петро Порошенко от своя страна настоя за „решителна реакция" на Запада.
15-те членки на Съвета за сигурност на ООН, включително и Русия, призоваха в своя единодушна декларация за спазване на споразумението от Минск и за даване на възможност на представителите на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа да извършват дейност в засегнатите райони. Особено безпокойство будели именно боевете в и около Дебалцево. В отделна резолюция, предложена от Русия, страните в конфликта са призовани да "приложат по-специално договореното в Минск прекратяване на огъня“.
Междувременно американският вицепрезидент Джо Байдън обвини Русия и проруските борци в нарушаване на примирието. Активистите са действали "в и около град Дебалцево в сътрудничество с руските сили", се казва в изявление на Байдън, което се разпространи от Белия дом. Според него по-рано Байдън е говорил по телефона с Порошенко и е заявил, че ако Русия продължи да пренебрегва споразуменията от Минск, ще плати за това с "висока цена".
Кадри от последните сцени на бойните действия вижте в галерията на Investor.bg


Община Варна: Водата от чешмата пред комплекс "Приморски" не е годна за пиене
Кръвният център във Варна търси дарители с кръвни групи 0- и A-
Хороскоп за 29 юни 2026
Дете пострада в катастрофа
Три коли се блъснаха на Аспаруховия мост във Варна
Изкуственият интелект вече променя политиката в САЩ на всяко ниво
Инвестициите в здравеопазване увеличават икономическата мощ на страните
Квантовите компютри вече са тук. Но какво всъщност представляват?
Войната с Иран върна търговията през пустините на Близкия изток
Неапол изпреварва Милано като икономически двигател на Италия
Ето едно уникално Ferrari, за което вероятно не сте чували
Кражбите на емблеми отново са на мода
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Путин проведе кризисна среща заради украинските атаки, засегнали доставките на горива
Витанов: Няма да режем доходи, пенсии и майчински въпреки тежкото наследство
Олег Невзоров: Продължаваме да изпълняваме всички поети наши задължения, работим по проектите ни
Роднини на 11-те жертви станали свидетели на катастрофата с малък самолет край Нанси
Терзиев: До 2000 нови места в детските градини и ясли догодина


преди 11 години Това с заплахите за висока цена вече ги слушаме цяла година ! Те от миналата година щяха да я плащат тази вико цена ама май цената я плаща европа ! Статията на тази статия е грешно ! Заглавието е УКРАИНСКИТЕ БАНДЕРОСИ И АМЕРИКАНСКИТЕ НАЕМНИЦИ СЕ ПРЕДАВАТ ПОД СТРОЙ В ДЕБАЛЬЦЕВО отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години хаха... Не са ми любими англичаните, но не са *** повече от останалите, но наистина са най-дабрите моряци! И между другото, може би след руснаците са най-коравите войници! Не ги обичам, аз съм германска школа, но не съм и амбициран ***... :)Дядката беше истински патриот, но реалист. Живя много и много научих от него, благодаря на Бога! :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години мави, почти съм сигурен, че дедо ти ти е казал за англичаните, че са ***, но ти си помислил, че има предвид мореплаватели...преценките му за другите народи съвпадат. и кажи верно за българите каза ли или само се е засмял. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години мави, почти съм сигурен, че дедо ти ти е казал за англичаните, че са ***, но ти си помислил, че има предвид мореплаватели...преценките му за другите народи съвпадат. и кажи верно за българите каза ли или само се е засмял. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Мълчеше по въпроса! хахаха!Не беше много ласкав, казваше, че нямаме "дамар". Имаше предвид, че не сме хомогенна структура с ясно изразен характер... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Само да уточня, че дебалцево е само един от градовете които са обкъжени.Както е тръгнало ще ги изкарат на поляната и ще ги разтрелят със градове отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години А колкото до прятеното оръжие то опълченците вече са въоръжени и с канадско и американско тежко въоръжение. Сигурно путин лично го е откраднат от Канада и САЩ и им го е пратил ! :)))) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Опълченците са се амбицирали да изловят американските *** живи за да ги разхождат по медиите в клетка като маймуни в цирк! Дори не искат да ги избиват за да не нарушат екосистемата и да бъдат порицани от "зелените" че увреждат връзките между отделните видове във фауната! :))))) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години И басма да цепят и боб да лющят , все тая! Путин ще ги излющи! :))))) Най добре е да се съсредоточат към театъра който сами режисират в Близкия изток! Там по сценарии ще бъдат поне победители! :)))) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години И оръжие са пратили и *** с него! Каквото и да е оръжитето /и извънземно да е/ трябват ВОЙНИЦИ за да боравят с него! Американците ги бива само в стойките пред камерите или най много да се справят с "врагове" като индианци в С Америка , аборигени, араби и тем подобни псевдо войници. В Русия за тяхна изненада е пълно с руснаци /Украйна си е Русия/ а те са ВОЙНИЦИ и то от много векове преди създаването на САЩ. Да видим сега когато им изловят *** какви ще ги плещят. Сигурно ще ги представят като коренно украинско население което се ЗАЩИТАВА от лошите руснаци! :))) А колкото до Путин той вече като грамовержец праща светкавици, снеговалежи и други природни бедствия за САЩ! :)) ха ха ха ха отговор Сигнализирай за неуместен коментар