IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Отговорите на най-важните въпроси за бъдещето на Гърция

Страната дължи почти 1,6 млрд. евро на МВФ. Какво ще се случи, ако не успее да плати?

08:16 | 27.05.15 г. 55
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Гърция може ли да си позволи да плати?

Източник, който добре познава ликвидността на страната, заяви, че Гърция има достатъчно средства поне за вноската на 5 юни. Навременно плащане тогава ще спечели още една седмица на представителите на Гърция и кредитните институции, през която да се опитат да договорят споразумение, което ще отключи спасителния заем и ще реши проблема, преди да дойде следващият краен срок.

Сакеларидис заяви, че правителството цели сделка с кредиторите до края на този месец или в началото на юни, докато все още няма проблеми за плащането на пенсиите и заплатите на държавната администрация в края на май.

Международен представител, част от преговорите по гръцкия заем, заяви по-рано този месец, че Гърция може да остане на повърхността вероятно до последната седмица на юни, и то ако източи всичките си резерви.

Ситуацията с ликвидността на страната обаче е толкова сериозна, че може да се появи проблем по всяко време. Ако приходите от данъците, например, се окажат по-ниски от прогнозните, правителството може да осъзнае, че не е възможно да направи плащане, но вече да е твърде късно.

Може ли Гърция да поиска от МВФ отлагане на плащане?

МВФ е предпочитан кредитор, който не преструктурира заемите си и не приема отписвания. Когато са дължими няколко плащания по главницата в течение на един месец, страната може да помоли за позволение да ги обедини в едно общо плащане. Това обединяване цели да намали бюрокрацията при обработката на плащанията, като вече има прецеденти на страни, възползвали се от тази опция. В случая с Гърция това ще й спечели време до 19 юни, когато е крайният срок за изплащане на последната вноска.

Правителството обаче ще трябва да поиска разрешение от МВФ да обедини вноските, а Сакеларидис заяви в понеделник, че тази опция не се разглежда.

Какво ще стане, ако Гърция пропусне да изплати вноска към МВФ?

Всичките три големи рейтингови фирми приемат официалните кредитори като МВФ за различен вид притежател на търгуеми ценни книжа, като например облигации. Ако Гърция не успее да изплати официалните си заеми, това не означава задължително, че ще попадне в категорията на дефолт. Вместо това може да не успее да изплати дължимото на частните притежатели на облигации.

В крайна сметка дали Гърция официално се смята за държава в дефолт може да не е толкова важно. Най-непосредственият резултат от пропусната вноска ще бъде усетена от гръцките кредитополучатели.

Без достъп до капиталовите пазари гръцките банки губят депозити и разчитат на спешната помощ за ликвидност на стойност повече от 80 млрд. евро, за да успеят да се задържат на повърхността. Европейската централна банка (ЕЦБ) може да ограничи или да спре достъпа до този спасителен пояс като цяло, ако реши, че гръцките банки не са платежоспособни или нямат достатъчно допустими обезпечения.

Много от обезпеченията, които гръцките банки са заявили в замяна на спешната помощ, са държавно гарантирани облигации и гръцки суверенни ценни книжа, включително съкровищни бонове. Пропусната вноска към МВФ вероятно ще накара управителите на централната банка на еврозоната да решат, че тези гаранции вече не отговарят на условията за спешна помощ, тъй като гарантът не е платежоспособен.

В най-добрия сценарий тогава те ще дадат на Гърция много кратки срокове, за да сключат сделка с кредиторите си и да възстановят платежоспособността си, а от там и тази на банките, както направиха в Кипър. В друг вариант Управляващият съвет на ЕЦБ може да реши веднага да спре спасителната помощ, като по този начин принуди незабавно временно спиране на работа на банките, последвано от драконовски контрол на капитала.

Последна актуализация: 12:17 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

34
rate up comment 47 rate down comment 8
Dury
преди 8 години
Важат техните закони, депозита ти е гарантиран от тяхната схема за гарантиране. При фалит отиваш в таверна, дръпваш едно сиртаки и се молиш Драги да се смили и да продължи да налива евро.Tова и това :Ако гърците решат да излязат в неочаквана ваканция има вероятност и тебе да те обхване ваканционно настроение . Ако питаш колко ще е дълга ваканцията ? би следвало да има разумни граници , но ако говорим само за банкова криза ! Ако се съчетае с ваканция в цялата държава , отговор няма ... :)отговарят на въпроса ми,само едно допълнение,когато отивате във ваканция където и да е не разчитайте на кредитната си карта от тази банка.Благодаря на всички за отговорите,тази "игра" на въпрос и отговор си позволих да направя не за себе си,на мен ми е ясно :) Имам лошото усещане,че всячески се опитват да отклонят тези въпроси с неглижирането им и много хора все още не разбират подводните камъни в които могат да затънат.Някой б граждани няма да имат време за реакция,това ме тормози и за това пиша
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
33
rate up comment 32 rate down comment 15
юрист
преди 8 години
"...Не разбирам защо ме пращаш при "КОЛЕГИТЕ" адвокати когато ти не си такъв. ..." Така ли? От къде сте сигурен каква професия упражнявам? Не всички юристи са адвокати, но всички адвокати задължително са юристи , г-н невежа:)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
32
rate up comment 40 rate down comment 8
nocalled
преди 8 години
Момчета, вместо да се опитвате да разсъждавате над закона + наредбата, защо просто не ги прочетете?:) Впрочем- ако и тогава ви е трудно да го разберете - бегом на спявка при който и да е колега- адвокат. Нека всеки се занимава с това , за което е следвал и с конкретната си професия- съгласни ли сте? .....съгласен съм и веднага ти играх един минус
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
31
rate up comment 42 rate down comment 8
nocalled
преди 8 години
Момчета, вместо да се опитвате да разсъждавате над закона + наредбата, защо просто не ги прочетете?:) Впрочем- ако и тогава ви е трудно да го разберете - бегом на спявка при който и да е колега- адвокат. Нека всеки се занимава с това , за което е следвал и с конкретната си професия- съгласни ли сте? .....съгласен съм и веднага ти играх един минус
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
30
rate up comment 32 rate down comment 12
юрист
преди 8 години
Г-не , аз съм адвокат от доста години, но и същевременно съм юрист:)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
29
rate up comment 39 rate down comment 8
Mesoiadess
преди 8 години
Ако гърците решат да излязат в неочаквана ваканция има вероятност и тебе да те обхване ваканционно настроение . Ако питаш колко ще е дълга ваканцията ? би следвало да има разумни граници , но ако говорим само за банкова криза ! Ако се съчетае с ваканция в цялата държава , отговор няма ... :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
28
rate up comment 53 rate down comment 10
ДесеткиЛевове
преди 8 години
> ще ли се окажем българските граждани и фирми с депозити,кредити и банкови карти в Алфа банк в един момент гърци,а не българиКое точно не ти е ясно след като сам си си отговорил на въпросите? От момента в който си сложил пари в гръцка банка, ти си грък. Важат техните закони, депозита ти е гарантиран от тяхната схема за гарантиране. При фалит отиваш в таверна, дръпваш едно сиртаки и се молиш Драги да се смили и да продължи да налива евро. Ако не налива, остава гаранционния фонд. Юриста дето иска кинти ми е интересно каква точно консултация ше даде като в Гърция има правоспособност само за берач на маслини.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
27
rate up comment 49 rate down comment 11
крас
преди 8 години
Знаеш ли, че юристи стават само тези които не могат да се реализират като адвокати. Не разбирам защо ме пращаш при "КОЛЕГИТЕ" адвокати когато ти не си такъв. ДОСТАТЪЧНО СЕ НАГЛЕДАХМЕ И НАСЛУШАХМЕ НА "СПЕЦИАЛИСТИ", КОИТО ДЪЛГО И НАПОИТЕЛНО НИ ОБЯСНЯВАХА КАКВО ЩЕ СЕ СЛУЧИ С ДЪРЖАВАТА АКО БЮДЖЕТА НЕ ИЗВАДИ МИЛИАРДИТЕ И НЕ ПЛАТИ ДЪЛГОВЕТЕ НА СОБСТВЕНИЦИТЕ НА УМИШЛЕНО ДОВЕДЕНАТА ДО ФАЛИТ ФИНАНСОВА ПИРАМИДА НАРЕЧЕНА КТБ!!Защо КТБ както и много други банки са ФИНАНСОВИ ПИРАМИДИ?А как да бъде наречено нещо което се учредява с 66 мил. лв. капитал , и управлява 7 милиарда ПРИВЛЕЧЕН капитал, който се "усвоява" от фирмите на СОБСТВЕНИКА НА БАНКАТА?Не е ли това ФИНАНСОВА ПИРАМИДА В НАЙ ЧИСТИЯТ И ВИД?!Само КТБ ли е финансова пирамида?!Виж другите банки с какви апортни вноски са набрали първоначалния си капитал и ще ахнеш!ЗА КАКВИ ЗАКОНИ МИ ГОВОРИШ , ЗА КАКВИ ПЕТ ЛЕВА! БЪЛГАРИЯ Е ДЪРЖАВА НА ФИНАНСОВИТЕ ПИРАМИДИ!ИМАЛИ СМЕ ГИ И ГИ ИМАМЕ.ТОВА Е ИСТИНАТА!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
26
rate up comment 55 rate down comment 8
Dury
преди 8 години
Юристе,юристеее язък ти за образованието ! Никъде не написах,че не искам да платя за юридическа услуга,написах,че не всеки юрист ще помогне в този случай и ти веднага го доказа :) Не се тревожа лично,разсъждавам с вас всички за бъдещето на банковата система в България и има ли рискове пред не малко български граждани и фирми,ама как да го разбереш,като си се вторачил в хонорара си.Да ти ги дам тези 50 лв.,че да не се чувстваш преметнат :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
25
rate up comment 35 rate down comment 12
Атанасио
преди 8 години
продължение на коментар 24 въпроса е защо държавите не взимат пари от държ.монерна банка или ЕЦБ както САЩ взимат от ФЕД и лихвата се облага с 90% данък и кражбите стават по друг начин обяснено добре във филма - http://***.dokumentalni.com/?p=985,и професора също обяснява добре как Бернарке и Грийнспан като шефове на ФЕД са отказали да контролират и спрат измамата и накрая за 3-те ''Д'' - https://***.youtube.com/watch?v=-FRvpsBL6Vs&feature=youtu.beХубава статия за Вътрешна афера http://e-vestnik.bg/20501/hishtnicheska-natsiya/23 трилиона откраднати тоест за спасяване на банките със снимка на Обама след 6:40 минута тук - http://***.dokumentalni.com/?p=898Обяснил съм всичко - https://***.facebook.com/atanas.shalapatov/posts/1442612112683685Нещата се регулират много лесно но аз не мога да заповядам на Парламентите на САЩ ,ЕС и т.н. държави да вземат правилните мерки
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още