IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Защо Киев има повече отвсякога нужда от Москва

За малко повече от година жизненият стандарт в Украйна се понижи наполовина, а валутата загуби 350%

17:58 | 12.03.16 г. 57
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

В същото време европейската сертификация позволява само на 72 украински компании да изнасят стоки в ЕС. От тези компании 39 се занимават с производство на пчелен мед. Може да изглежда, че става дума за много мед, но Украйна изчерпа своята годишна квота за износ на мед през първите шест седмици на 2016 г.

Не ясно също как Порошенко планира да направи украинското селско стопанство конкурентно на световната сцена, при положение че, както изтъква собственият му селскостопански министър, четири пети от селскостопанските компании са фалирали. Не е ясно и кой ще плаща за селскостопанските машини, 80 процента от които се внасят.

Подобни политики водят до неотклонно намаляване на популярността на правителството - 70 процента от украинците казват, че страната върви по грешен път, а 85 процента казват, че нямат доверие на министър-председателя. Популярността на Порошенко сега е по-ниска от тази на предшественика му Виктор Янукович в навечерието на бунта на Майдана, при който той беше свален от власт.

Но макар по-малко от 2 процента да определят страната като "стабилна", няма изгледи за предстоящ нов бунт. Засега режимът успява да даде обяснения, които отклоняват вниманието от неговата роля за икономическото рухване на Украйна.

Първото е анексирането на Крим от Русия и бунтът на изток, които обикновено се посочват като причина за намаляването на БВП. Вярно е, че те предизвикаха значителни икономически вреди, но положението се влошава от политиките на самото правителство, което макар да настоява, че рускоезичните източни райони са част от Украйна, прекъсва икономическите връзки с тях и наказва населението заради подкрепата му за Русия. <div class="getty embed image" style="background-color:#fff;display:inline-block;font-family:'Helvetica Neue',Helvetica,Arial,sans-serif;color:#a7a7a7;font-size:11px;width:100%;max-width:594px;"><div style="padding:0;margin:0;text-align:left;"><a href="http://www.gettyimages.com/detail/512420722" target="_blank" style="color:#a7a7a7;text-decoration:none;font-weight:normal !important;border:none;display:inline-block;">Embed from Getty Images</a></div><div style="overflow:hidden;position:relative;height:0;padding:69.023569% 0 0 0;width:100%;"><iframe src="//embed.gettyimages.com/embed/512420722?et=hDWAtCYZQiFrPHVgIQOJzQ&viewMoreLink=off&sig=2pf2aAQbPXIrFNBbdD63hGqVDKpcx8UB03r9m-HvC3s=&caption=true" width="594" height="410" scrolling="no" frameborder="0" style="display:inline-block;position:absolute;top:0;left:0;width:100%;height:100%;margin:0;"></iframe></div><p style="margin:0;"></p></div>

Друг любим довод на сегашното правителство е, че Украйна просто няма избор, освен да отговори на руската агресия, като наложи собствени санкции. Красотата на този довод е в това, че макар да няма икономически смисъл, той притежава голям политически смисъл за тези, които сега са на власт.

Разрушаването на промишлената база на Украйна, която е съсредоточено предимно на изток, измества баланса на икономическата и политическата власт към западните райони, като трайно маргинализира политическата опозиция. Предимствата са ясни. Подхранването на усещане за непрестанна криза позволява на сегашното правителство да твърди, че трябва да остане на власт, за да осъществи своите политики. Единственото несигурно нещо е дали подобна стратегия може да даде плод, преди икономиката на страната да рухне.

Това не е политика, която Западът може да подкрепя. Независимо от политическите пристрастия, никое западно правителство не би трябвало да толерира умишленото обедняване на населението с цел извличане на политическа изгода. Опасността от превръщане на Украйна в провалена държава и добавяне на още милиони хора към разрастващата се бежанска криза в Европа просто е твърде голяма.

Най-добрият начин да се избегне подобен развой е да се признае, че икономическото оцеляване на Украйна зависи не от западните спасителни планове, а от възобновяването на руските инвестиции там. Западните политически дейци би трябвало да настояват икономическият разум да има предимство пред икономическия национализъм и да поставят това като условия за оказване на помощ.

Докато не стане това, е трудно да си представим как някой би инвестирал в бъдещето на Украйна, включително самите украинци.

/БТА/

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 09:59 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

15
rate up comment 15 rate down comment 27
Стоян Петров
преди 8 години
Тя революцията беше. Сега предстои майдан в Минск. До 5 години и в Москва!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 20 rate down comment 7
forum_rookie
преди 8 години
Драги ing5rov, ако иронизираш MZ/X, а не статията, то - напразно. MZ-ката ме изпревари с някалка секунди, канех се да напиша следното: ако едно нещо е струвало 100 единици (да кажем - лева), колко е цената му сега, та да е загубило 350% от стойността си? Написаното в подзаглавието е адски излагащо за написалия го. Какъв е този инвеститорски сайт, пишещите в който хабер си нямат от смятане с проценти?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 31 rate down comment 12
Grosss
преди 8 години
Този Европейски газ да не е руски само ,че прекаран през Германия?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 23 rate down comment 23
Momchil_Matev
преди 8 години
Същата им е маята едно към едно - олигархична псевдо-държава с ширеща се корупция и пост-комунистически манталитет. Но предвид, че в крайна сметка на тях цялата им история като независима държава няма 30 години, явно ще мине време. А иначе - да, Русия им е по-близо, но европейският пазар има повече потенциални клиенти и повече пари. Освен това Русия ги държеше бедни така или иначе. Сега имат шанс след още 20 години да заприличат на нормална държава.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 20 rate down comment 16
Grosss
преди 8 години
Стоянчо, от толкова много свобода и глад накрая да не вземе да избухнереволюция?Като ги видях как мрът на Майдана под дъжд от куршуми тиямай не са овце като българите ами друга маичка имат.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 22 rate down comment 18
ing5rov
преди 8 години
Аха , значи не е толкоз зле положението , нали...може още , а ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 28 rate down comment 12
MZ/X
преди 8 години
Укранската валута и да иска не може да загуби 350% от стойността си:) Максималната възможна загуба по всякакви математически правила е 100% :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 33 rate down comment 19
ing5rov
преди 8 години
Ти прочете ли статията...или срича през ред !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 33 rate down comment 20
panther
преди 8 години
Ахахаха, стоенчо, май си прекалил с ракията от рано.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 23 rate down comment 41
Стоян Петров
преди 8 години
Явно украинците си искат свободата. Готови са да я изгладуват. На вас какъв ви е проблема? Мекотели!!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още