Гръцката опозиционна партия „Нова демокрация“ ще внесе вот на недоверие срещу премиера Алексис Ципрас във връзка със споразумението му с македонските власти за решаването на спора за името. Това заяви лидерът на политическата сила Кирякос Мицотакис, цитиран от Ройтерс.
По-рано тази седмица Ципрас и македонският премиер Зоран Заев постигнаха споразумение за новото име на бившата югославска република – Северна Македония. Така се решава един десетилетен спор между двете страни, който беше и основна пречка пред евроатлантическата интеграция на Скопие.
В същото време обаче споразумението предизвика силни критики и в двете страни, като голяма част от политическите сили в Гърция са против това в наименованието на държавата да се съдържа изобщо думата „Македония“.
Управляващата коалиция на Ципрас има 154 места в 300-членния парламент.
Вотът на недоверие е първият срещу премиера откакто пое властта през 2015 г. Той обаче губи позиции в социологическите проучвания, притискан от икономическите реформи, въведени в страната като условие за третата спасителна програма, сключена от него.
„Въпрос на отговорност е да използваме всяка възможност за предотвратяването“ на тази сделка, заяви Мицотакис пред депутати. По думите му той ще внесе вота веднага щом парламента гласува реформите от спасителната програма по-късно в четвъртък.
Коалиционните партньори на Ципрас от „Независимите гърци“ вече обявиха, че няма да подкрепят договора със Скопие, но въпреки това нямат намерение да свалят правителството.


За младите колата е като Netflix: плащаш, ползваш и като ти писне, я сменяш
Как се организират агресивните групи за саморазправа у нас
Родители и ученици със спешен апел до Коцев: 400 семейства търпят резултатите от проблемите с училището
За утре е обявен жълт код за силен вятър във Варна
Младежи създават кът за четене в Морската градина във Варна
Оставка на директор задълбочава кризата в най-големия индийски конгломерат
Nvidia успокои кредитните пазари с външно финансиране за $500 млрд.
Руската икономика се връща към растеж въпреки ударите с дронове
Германските шпиони ще имат право да действат за възпиране на нарастващите заплахи
Норвежкият фонд за $2,3 трилиона отчете най-силно тримесечие от 2020 г.
Cybertruck стана количка с дистанционно в безумен проект
Проблем блокира шофьори и пътници в хибриди на Lexus и Toyota
Jaguar показа интериора на електрическия Type 01
Nissan създаде оръжие срещу аквапланинга
BMW вече рециклира над 50% от старите автомобили
Диненият маникюр превзе лятото
Два пожара горят в Хасковско, битката с огъня в Сакар продължава
Край на "алкохола под надзор" за тийнейджъри в Германия
Полицията абдикира: Агресивни деца тормозят и жителите на Варшава