Бившата югославска република Македония предвижда да проведе референдум за новото си име през септември или октомври, приближавайки се все по-близо до решаване на дългогодишния си спор с Гърция. Това заяви македонският премиер Зоран Заев пред репортери в Скопие, цитиран от Bloomberg.
Преговорите с Атина в момента се намират „на финалния етап“, като министри и от двете държави работят по последните детайли на споразумението, добави още министър-председателят. По думите му той ще обсъди оставащите подробности със своя гръцки колега Алексис Ципрас на среща в петък.
Двете държави се опитват да решат спора си, който се превърна в основна ябълка на раздора между тях, спирайки в същото време и евроатлантическата интеграция на Скопие.
Заев, който пое премиерския пост миналата година, не пожела да разкрие името, което се обсъжда в момента, тъй като „все още нищо не е окончателно решено“. Местни медии съобщиха по-рано днес, че един от последните обсъждани варианти е „Северна Македония“.
Постигането на споразумение трябва да бъде ратифицирано от парламента в Скопие, където Заев контролира мнозинството. По думите на премиера, след като бъде договорено взаимноприемливо име, Гърция трябва да оттегли ветото си върху членството на страната в НАТО, а ЕС ще може да определи начална дата за начало на присъединителните преговори.


Рубио: България беше сред полезните за САЩ съюзници в НАТО по време на войната с Иран
Срещата с Тръмп даде на Си Дзинпин нещо, за което отдавна копнееше
Министър Ивкова: Онкологичният скрининг, като метод за вторична профилактика, е сред приоритетите ми
Ще поскъпнат ли самолетните билети в Европа заради кризата в Иран?
ЕС активно ще следи разпространението на хантавируса
Квантови сензори в Космоса ще са следващата революция в прогнозата за времето
В. Панев: Инфлацията може да се овладее с намаляване на паричното предлагане
Корейският фондов пазар е в плен на спекулативна мания
Лагард: Намираме се в повратен момент за реформирането на ЕС
Завръщането на Тръмп води до отлив на $3 млрд. китайски инвестиции във ВЕИ
Renault иска 10 години без нови правила за достъпните коли
Honda показа два нови хибридни модела
Мотоциклет с V8 двигател от Ferrari беше продаден за 500 000 долара
Китай изгражда най-големия зимен полигон за електромобили
Обслужване на AMG One с пробег 185 км излезе колкото нов SUV
Сериалът "Тед Ласо" променил живота на Хада Уодингам
Как да изградим увереност?
Джорджина Родригес показа пищни извивки в голяма модна кампания за бельо
преди 7 години Ъъъ, не мое! Сърбите им смениха чипа... С'я GPS-a бъгва и координатите показват Егейско море, а часовника - преди новата ера! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Върнете се в майка България и забравете за всичките си "македонски" проблеми! отговор Сигнализирай за неуместен коментар