Доставките на руски газ в Европа, кризата в Украйна и Сирия, както и разрешаването на бежанския въпрос в Близкия изток. Това са били основните въпроси, които са обсъдили германският канцлер Ангела Меркел и руският президент Владимир Путин според германските медии.
Путин и Меркел са се съгласили, че политизирането на темата за „Северен поток 2“ е неправилно.
"На срещата се обсъждаха такива крупни проекти като Северен поток 2. Беше подчертан изключително търговският характер и конкурентното преимущество на този проект. И Путин, и Меркел се съгласиха, че е абсолютно неправилно по какъвто и да е начин да се политизира този проект," заяви говорителят на Кремъл Дмитрий Песков след приключване на срещата в събота вечер. Разговорите на двамата лидери продължиха близо три часа в събота вечерта, пояснява DPA.
Според Песков двамата лидери са засегнали и въпроса за възможни санкции от САЩ срещу компании, участващи в реализацията на Северен поток 2.
Меркел напомни недвусмислено, че Украйна трябва да остане като основна транзитна страна при износа на руски газ за Европа. Изграждането на "Северен поток -2" не трябва да става за сметка на Киев, е подчертала канцлерът.
За Сирия Песков каза, че Путин и Меркел са се договорили да продължат диалога във формат Русия-Германия-Франция-Турция. Диалогът в този формат ще бъде продължен на експертно ниво. На въпрос дали ще има и среща на върха в такъв формат, Песков каза, че засега това не е съгласувано, но той не изключи възможността за такава среща. Путин е призовал ЕС да положи усилия за връщане на сирийските бежанци у дома.
По темата за Украйна Путин и Меркел са изразили съжаление заради това, че прилагането на минските договорености не напредва. Говорителят допълни, че е било изразено и безпокойство във връзка с неясните перспективи за удължаване на изтичащия закон за особения статут на Донбас, който се явява доста важен елемент от минските договорености.
По думите му Путин и Меркел са говорили и за перспективите за удължаване на газовия транзит през територията на Украйна.
Песков каза, че Путин ще продължи диалога с бизнеса в Германия. Двамата лидери са обсъдили двустранните отношения и са изразили удовлетворение от растящата динамика на съвместния стокооборот, каза Песков. Путин е потвърдил заинтересоваността на Русия от разширяването на присъствието на германски компании на руския пазар.


Варна е домакин на събитието „Professional Sandbox“ за млади хора и кариерно развитие
Петър Витанов сравнява България с 1990 г., международните данни я поставят в топ 2 в ЕС по растеж
Получен е сигнал за бомба на стадион "Васил Левски"
След Тръмп и Путин отива в Китай
Пламен Абровски: Във взаимоотношенията производители-търговски вериги цари тирания
Рядък щам на ебола без одобрена ваксина отне десетки животи в Конго
Киър Стармър има един последен ход: страхът от това какво ще последва
Глобалният интерес към редки мравки засилва контрабандата от Кения
Компания за AI чипове набра $5,55 млрд. в най-голямото IPO за годината
Шефът на ЦРУ посещава Куба - нов знак за разочарованието на САЩ от преговорите
Hyundai прави EV по-евтини, без за променя батериите
Най-продаваната кола в историята празнува 60-годишен юбилей
Защо класическите Citroen-и нямат стандартен педал за спирачка
Ето я най-новата марка на BMW
Новият VW ID. Polo GTI - над 220 к.с. и 420 км пробег
Ирак има ново правителство начело с бизнесмена Али аз Зайди
"Пирогов" обучава родители как се дава първа помощ на дете
За абитуриентските балове: Най-актуален е естественият грим
Какви мерки въвежда Гърция за обществен ред и безопасност?
Абровски: Цените бяха изпуснати много преди еврото
преди 7 години И с просто око се вижда че в резултат на немско -руската работна среща на върха , примката около врата на нацисткия бандеровски режим в Украйна постепенно, но неотклоно се затяга! отговор Сигнализирай за неуместен коментар