В последните години има сериозен дебат по отношение на европейския суверенитет и стратегическата автономност на Европа. Кризата в Украйна и на фона на възникващата двублокова система ни изпращат на място, където възможният европейски суверенитет би могъл да бъде единствено част от широкия Запад. Тоест, ако е имало държави и политици, които отпреди тази криза продължаваха да си мислят, че е възможно да се поддържа едно междинно положение, то оттук нататък това ще бъде все по-трудно, коментира той.
Според него третата посока, която е важна за Югоизточна и Източна Европа, е свързана с това, че с последната съвместна декларация на президента Путин и на президента Си Дзинпин ставаме свидетели на един пакт за блокиране на евроатлантическата интеграция на тези държави в двата региона, които не са част институционално от западния свят.
"Визирам най-вече официалната позиция на Москва и на Пекин срещу по-нататъшното разширяване на НАТО", уточни Шопов.
По думите му Русия започва да променя своите намерения по отношение на начина, по които се позиционира в своята периферия.
„Дотук тя се задоволяваше основно с по-ограничено позициониране, разчитане на някои подкрепяни от нея местни играчи. Следващият етап е по-скоро свързан с твърдо стъпване и уплътняване чисто позиционно и териториално на Русия и по всяка вероятност и създаването на нови международни субекти, като евентуални федеративни структури, които включват и Беларус, по всяка вероятност и бъдещите отцепнически републики в Украйна. Идеята е нейното позициониране да бъда много по-устойчиво и да бъде изнесено максимално близо до границата с НАТО“, смята анализаторът.
Той отбеляза, че Путин и Русия в момента се опитват да очертаят контурите на евентуалните бъдещи залози, ако този процес на изплъзване на перифериите от руска гледна точка продължи.
Владимир Шопов е скептичен, че има място за реално ефективна дипломация.
В кои области може да се водят преговори? Ще има ли Русия някакъв алтернативен икономически модел? Как се отразява партньорството на Москва с Пекин?
Още по темата за зараждащия се нов световен ред може да гледате във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването „В развитие” вижте тук.


Оперираха Здравко от "Ритон"
Изтеглиха жребия за световното по футбол през 2026 г. Вижте всички групи
Спасители във Варна извадиха немска овчарка от 25-метров кладенец
Проблемите с водата в Аврен продължават
През 2024 г. България e сред най-засегнатите държави в ЕС от горски пожари
Защо противоборството между Китай и Япония расте
Какво представлява T-Dome системата на Тайван и може ли да парира китайски атаки
Панета: Трябва да се види подготовката за операцията на 2 септември
Панета: Ще се изискват големи усилия от Конгреса по случая от 2 септември
Биткойн към $50 000 и злато към $5 000? Ще се върнем ли към нормалното в 2026 г.
Как влияят на мощността диаметърът на цилиндрите и ходът на буталата
Бизнесмен организира погребение за късметлийската си кола
Уникална Toyota Mega Cruiser от 1996 година отива на търг
Tesla намали цената на Model 3 в Европа
Рембранд, Вермеер или Ван Гог – изберете сами
Вдовецът на Тина Търнър си има нова приятелка, влюбен е в 60-годишна американка
Защо Джордж Клуни се ядосал на Брад Пит в далечната 1991 г.?
Кейт Мидълтън впечатли с най-голямата си тиара досега
5 храни, които „събуждат“ женските хормони
преди 3 години пPocия е една умираща държава. Снешна икономика за мащаба си, намаляващо с огромни темпове бяло население, масова алкохолизация, СПИН на първо място на глава, хероинозависими на първо място на глава и тн. Вече не съществува никакво реално производство освен добив и частична обработка на природни ресурси. Точно, като в Африка и арабския свят. Абсолютно демотивирано население, смазано от пълна безперспективност. Масова мизерия, смешни доходи, скапана или изобщо липсваща инфраструктура. Влошаващи се отношения с развитите страни и принуда да продава евтино на Китай, което още повече усилва процесите. На управляващите им остана само един коз - ядрените ракети и военната заплаха. Да изместят вниманието към някакви "успехи", пък и пак да поокрадат някой съсед. Това е последния бастион и *** много добре го знае, да поддържа някакъв дух сред населението, че били "велики" и да забравят всичко останало. И затова той няма избор и ще напада. И пак, и пак и пак... Но това е временно, разпада на пPocия е неизбежен. А китайците стоят в засада и чакат, те ще са първите, които ще се възползват. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Демокрация == където са наложници на Хегемона. Свободни медии == където лижaт на Хегемона. И т.н. да си дойдем на истинските понятия. отговор Сигнализирай за неуместен коментар