Властите в Китай ще позволят на валутата на страната да поскъпне с около 5 на сто през настоящата година. Причината за това е нуждата от по-силна валута, която да улесни борбата с инфлацията и да предотврати балонизиране на цените на активите, пише China Securities Journal.
От търговското министерство на Китай обаче предупреждават, че поскъпването на юана едва ли ще повлияе значително на търговския излишък на страната със САЩ. Именно това е една от проблемните области между двете икономики, посочва вестникът.
Очакванията са поскъпването на юана да бъде по-силно през първата половина на годината.
„Повишаването на стойността на юана ще направи вноса по-евтин и ще противодейства на влиянието на повишаващите се цени на суровините на международните пазари, което ще отслаби инфлационния натиск“, се казва в материала на вестника, предава Ройтерс.
В същото време инвеститорите очакват поскъпване на китайската валута с около 3 на сто. Част от тези прогнози са свързани с посещението на китайския президент Ху Дзинтао в САЩ през пролетта.
Според анализаторите визитата ще е съпроводена с поскъпване на юана от около 2 на сто, което ще бъде направено като опит за сваляне на напрежението в отношенията със САЩ.


Рубио: България беше сред полезните за САЩ съюзници в НАТО по време на войната с Иран
Срещата с Тръмп даде на Си Дзинпин нещо, за което отдавна копнееше
Министър Ивкова: Онкологичният скрининг, като метод за вторична профилактика, е сред приоритетите ми
Ще поскъпнат ли самолетните билети в Европа заради кризата в Иран?
ЕС активно ще следи разпространението на хантавируса
Квантови сензори в Космоса ще са следващата революция в прогнозата за времето
В. Панев: Инфлацията може да се овладее с намаляване на паричното предлагане
Корейският фондов пазар е в плен на спекулативна мания
Лагард: Намираме се в повратен момент за реформирането на ЕС
Завръщането на Тръмп води до отлив на $3 млрд. китайски инвестиции във ВЕИ
Renault иска 10 години без нови правила за достъпните коли
Honda показа два нови хибридни модела
Мотоциклет с V8 двигател от Ferrari беше продаден за 500 000 долара
Китай изгражда най-големия зимен полигон за електромобили
Обслужване на AMG One с пробег 185 км излезе колкото нов SUV
Нов украински прехващач може да подсили отбраната на Европа
DARA и "Бангаранга" са на финал на Евровизия
Денисиньо е новият шампион на Hell’s Kitchen, грабна 50 000 евро