IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Как Китай ще построи нова болница за 6 дни?

Очаква се лечебното заведение за болните от коронавирус хора да бъде открита на 3 февруари

08:40 | 27.01.20 г. 23
Автор - снимка
Създател
<p>
	<em>Снимка: Paul Yeung/Bloomberg</em></p>

Снимка: Paul Yeung/Bloomberg

Китайският град Ухан планира да построи за шест дни болница за хора, за които се подозира, че са заразени с новия коронавирус. Твърди се, че в новата болница ще има около 1000 легла и ще „комбинира медицинските ресурси, за да могат да се лекуват пациенти, заразени с вируса, по изолиран и ефикасен начин", пише държавният People Daily. Ето по-важните въпроси и отговори по темата.

Защо трябва да се изгради толкова бързо новата болница?

В събота следобед по китайско време имаше над 1300 потвърдени случая на коронавирус и 41 смъртни случая в Китай. Болестта избухна в Ухан, където живеят около 11 милиона души и в момента са под карантина.

В болниците и аптеките се изчерпват лекарства, маски за лице и ръкавици. В петък различни болници в Ухан помолиха китайските граждани да дарят маски за лице, защитно облекло и други медицински материали.

Кога започна строителството?

Видео, публикувано в петък (24 януари), показва как десетки багери работят на площ от около 25 000 квадратни метра. Строителните работници трябва да работят денонощно. Според държавните медии на строителната площадка ще има повече от 1500 работници. За своята дейност работниците ще получават 2000 юана на ден, което е равностойно на 260 евро. Планира се болницата в западен Ухан до езерото Жиин да бъде открита и да започне работа на 3 февруари.

Уникална ли е болницата?

Не, проектът се основава на подобна болница в Пекин, която беше създадена от 7000 строителни работници за седем дни през 2003 г. за борбата с вируса ТОРС. Според държавния вестник People’s Daily една седма от всички пациенти с ТОРС са били лекувани там в рамките на два месеца.

Подобно на своя предшественик, новата болница в Ухан ще се състои от сглобяеми, предварително строени части, подобни на кутия. Пекинската болница, построена през 2003 г., служи като образец и за болници, създадени за лечение на вируса ебола в Либерия.

Пристигащите пациенти там бяха разделени на „заразени“, „вероятно заразени“ и „неинфектирани“. За да се избегне евентуална инфекция в болницата, има две буферни зони и две пътеки за инфектирани и незаразени хора.

Кой осигурява ресурсите и персонала?

В събота националният здравен орган изпрати шест групи с общо 1 230 медицински специалисти в Ухан, шест други групи са на повикване. Освен това китайските медии съобщават, че китайското правителство е изпратило три милиона маски за лице, 114 000 защитни костюма, 110 000 медицински ръкавици и повече от 2000 защитни очила.

В петък вечерта вестник Global Times потвърди, че 150 медицински работници от Народоосвободителната армия са пристигнали в Ухан. Все още не е ясно къде точно ще бъдат използвани те.

Има ли финансова подкрепа от държавата?

В четвъртък провинция Хубей получи пакет от 130 милиона евро поддръжка от китайското Министерство на финансите. Китайската банка за развитие отпусна на провинцията и заем в размер на 260 млн. евро в петък.

По материали на Ройтерс и Bloomberg.

По-важното по темата четете тук!

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 20:39 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Азия виж още

Коментари

13
rate up comment 7 rate down comment 2
miccaelis
преди 4 години
също и тоя тъnaнарски сайт е в комунистическа сграда на летището, кат толко много знате шо не си построят нова ?!? Шот с преписване нишо не става, колхози молхози за шепа ориз работели на мaйкати nутката .... бегай и легай и повече не ме занимаай с простотии
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 6 rate down comment 2
miccaelis
преди 4 години
това сме спорили вече хиляди път малоумний, виж съседната статия изказването на китайския ръководител че "Капитализма умира, а Социализма печели" и вчера се върнах от Африканската колония нема заблуда то фактически нищо нема, остаа и болници да има ..... тъnаци такиа ....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 4 rate down comment 10
Вся власть Советам!
преди 4 години
Византийче кухоглаво, в Китай няма комунизъм. Комунизъм имаше в България, защото всички бяхме равни. Какъв комунизъм има в Китай, като Джак *** е милиардер, а селяците по колхозите още бачкат за кило ориз на ден?И за болниците си в голяма заблуда. Нови болници се строят под път и над път. Само че ти не можеш да си позволиш да си им пациент. Но все пак това трябва да те радва - всеки лекуван в частна болница освобождава място в държавната.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 8 rate down comment 3
miccaelis
преди 4 години
ако у нас ни пипне такова американско вирусно производство до са да сме валат и гаргите да бодат очите на труповете по улиците дет ги нема в Софията .... Глей и се учи от Комунизма щот и ние сме били навремето такива, а са аз построена болница не съм видел през последните 30г. от "зората на Демокрацията" ....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 7 rate down comment 2
miccaelis
преди 4 години
мдааа Комунизма в действие другарки и другари, че с Атлантизма и Геййташшкия съюз ше им треат 6 години за ена болница, а в Булraристан не са прайли болници от има нема 30 години ... Престаам си чайниците да си напраат болниците като магазини кат у наща африканска колония и вече треа са умрели до крак .....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 6 rate down comment 2
Shadow1
преди 4 години
Като се построи тази детската болница какво ще се случи след това ? Ще заведеш детето си на лечение в празна сграда с надпис болница ли ? На един хангад ако напиша болница, ще отидеш ли да се лекуваш там ? Да се постои сградата е малък проблем, да се наемат достатъчно и кадърни специалисти, и техника, за които да се осигури финансиране е далеч по-голям проблем. На фона на излишък на болнични сгради в България, чиито лукс държавата не може да си позволи финансово, ти недоволстваш, че не сме добавили още една излишна сграда, ами то просто ще намалеят парите за всички останали, друго няма да стане.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 7 rate down comment 2
0pk
преди 4 години
Ти ли ще си начело на саможертвата? Чкай на дърво да не става беля, че да не се наложи да ставаме свидетели как съвсем обезлюдява североизточна бг и всичко по течението на Дунава.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 8 rate down comment 7
Вся власть Советам!
преди 4 години
Не знам бе ***, В последните 30 години 20 години на власт беше БСП. Ако имаш въпроси отправи ги към Позитано 20.А иначе за дядовците си прав. Само не разбрах с каква цел са го правили? А да, сетих се. За да тикат младо и старо, деца и старци, куцо и сакато като офци да ходят да се кланят на полуразложен труп в стъкленица.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 12 rate down comment 6
Императорът
преди 4 години
Въпросът е: защо ние не можем да построим Детска болница с ДЕСЕТИЛЕТИЯ ??? Мечтая китайците да ни превземат... не завинаги, само за месец - да приложат техните закони, според които корумпирани чиновници - и такива, нанесли сериозни щети на държавата се разстрелват... да изтребят на стадионът цялата хунта с Картофоглавият начело... и после да ни върнат независимостта.Зелков - без съвременната строителна техника, дядовците ни са построили Мавзолеят на Димитров за 6 дни... после Бъки Сръчното се мъчи да го взриви цяла седмица !!! Значи докато китайците вървят напред, ние се връщаме в средновековието - когато са строили катедралите цели векове !!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 4 rate down comment 10
Вся власть Советам!
преди 4 години
Не мисля че си прав. Българите сме предприемчив и отговорен народ. При евентуална авария в Козлудуй, например, ще станем свидетели на организация и саможертва засенчващи тези на руснаците от Чернобил и японците от Фукошима.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още